Na hlavný obsah

Prezidentka podpísala novelu zákona o ÚVZ, časť ale napadne na súde

Chce odstrániť nezrovnalosti.

Prezidentka podpísala novelu zákona o ÚVZ, časť ale napadne na súde
Foto: TASR

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala v stredu (14. 10.) novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorú v stredu schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Zároveň sa rozhodla, že sporné ustanovenie zákona týkajúce sa práva na náhradu škody a ušlého zisku napadne na Ústavnom súde (ÚS) SR, informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Z novely vyplýva, že nezrovnalosti v súvislosti s opatreniami Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v boji s pandémiou nového koronavírusu sa majú odstrániť.  Za protiústavné považuje nové ustanovenie, ktoré hovorí, že „právo na náhradu škody a ušlého zisku z dôvodu vykonávania opatrení podľa tohto zákona, ktoré sa týkajú neurčitého počtu osôb, je vylúčené“. Prezidentka tvrdí, že Ústava SR zaručuje každému právo na náhradu škody spôsobenej nezákonným rozhodnutím alebo nesprávnym úradným postupom štátnych orgánov.

„Je síce možné zákonom upraviť medze uplatňovania tohto práva, avšak nie je možné žiadne ústavné právo zákonom odobrať alebo vylúčiť. V praxi by to znamenalo, že štát by nezodpovedal ani za škody spôsobené prípadným nezákonným uplatňovaním tejto novely,“ vysvetlila hlava štátu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko