Na hlavný obsah

Prezidentka: Ak zažívate domáce násilie, neostaňte v tom sama

Upozornila na Medzinárodný deň boja proti násiliu páchaného na ženách.

Prezidentka: Ak zažívate domáce násilie, neostaňte v tom sama
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová,. Foto: reprofoto

Ženy, ktoré zažívajú domáce násilie, sa majú vždy na koho obrátiť a koho požiadať o pomoc. Pripomína to prezidentka SR Zuzana Čaputová pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti násiliu páchaného na ženách, ktorý pripadá na 25. novembra.

„Ak zažívate domáce násilie, nemusíte byť na to sama. Požiadajte o pomoc svojich blízkych, ľudí, ktorým dôverujete. Obráťte sa na organizácie, ktoré pomáhajú ženám zažívajúce násilie. Viem, že je to veľmi ťažké, ale život bez násilia stojí za to,“ vyzýva Čaputová vo videu na sociálnej sieti. Ako povzbudenie pre iné ženy v ňom prezidentka číta svedectvá reálnych žien zo Slovenska, ktorým sa podarilo odísť z prostredia domáceho násilia.

Celé svedectvá žien, ktoré zozbierala Aliancia žien – Cesta späť a zazneli vo videu, je možné prečítať si na webovej stránke www.svedectva.sk. „Podarilo sa im vymaniť z kruhu násilia a dnes žijú aj so svojimi deťmi spokojné životy. O svojich príbehoch napísali, aby povzbudili iné ženy, ktoré čelia podobnej situácii,“ hovorí Čaputová.

Prezidentka pripomína, že tejto téme by sme ako spoločnosť mali venovať pozornosť, akú si zaslúži. „Prosím, buďme ako spoločnosť vnímaví a venujme pozornosť nášmu okoliu nielen v dnešný Medzinárodný deň za odstránenie násilia páchaného na ženách,“ dodáva prezidentka.

Štát by podľa nej nemal podceňovať prevenciu a zároveň musí vytvárať pre obete domáceho násilia také podmienky, aby zabezpečil stabilný, predvídateľný a dostatočne financovaný systém komplexných služieb.

Iniciovala aj vznik intervenčných centier

Pri tejto príležitosti ocenila prácu a úsilie mimovládnych organizácií, ktoré sa problematike dlhodobo venujú. „Pandémia ešte naliehavejšie poukázala na to, ako veľmi je potrebné chrániť a rozvíjať poznanie a inštitúcie, ktoré ste roky budovali. Aké potrebné sú špecializované linky pomoci, poradenské centrá, bezpečné domovy a organizácie obhajujúce práva žien,“ vyhlásila hlava štátu v príhovore na celoslovenskej konferencii. Do pozornosti dáva aj kontakty na organizácie, ktoré ženám v podobnej situácii pomáhajú.

Prezidentka tento rok iniciovala spoluprácu medzi ministerstvom spravodlivosti, Policajným zborom a odborníkmi z neziskovej oblasti. Výsledkom je pripravovaná legislatívna zmena, na základe ktorej vzniknú v každom kraji nové intervenčná centrá, ktoré by mali promptne a proaktívne poskytovať právnu, psychologickú a sociálnu pomoc obetiam násilia v prípadoch vykázania agresora políciou zo spoločného obydlia.

Na znak solidarity s obeťami násilia je už od utorňajšieho (24. 11.) večera Prezidentský palác osvetlený na oranžovo. Oranžová farba je znakom celosvetovej kampane OSN #orangetheworld a symbolizuje úsilie zabezpečiť pre dievčatá a ženy život bez násilia. Tento rok je tento apel ešte nástojčivejší, pretože signifikantný nárast prípadov domáceho násilia je závažným sprievodným javom pandémie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko