Na hlavný obsah

Japonská vláda sa odhodlala k ráznemu kroku, v oblasti Tokia vyhlásila núdzový stav

Opatreniami riskuje ďalší prepad ekonomiky.

Japonská vláda sa odhodlala k ráznemu kroku, v oblasti Tokia vyhlásila núdzový stav
Japonský premiér Jošihide Suga počas tlačovej konferencie 7. januára 2021 v Tokiu. Foto: TASR/AP

Japonská vláda vyhlásila vo štvrtok v oblasti Tokia mesačný núdzový stav po rekordnom dennom náraste počtu infekcií koronavírusom. Uviedla agentúra AFP.

„Obávam sa, že rýchle šírenie koronavírusu bude mať nepriaznivý vplyv na ľudské životy a ekonomiku,“ povedal premiér Jošihide Suga pri oznámení nových opatrení, ktoré by mali začať platiť v piatok (8. 1.). Opatrenia sú však menej prísne než lockdowny v iných častiach sveta a tiež mäkšie ako v čase núdzového stavu v Japonsku vlani na jar.

Minister poverený riešením koronavírusovej krízy v Japonsku už skôr varoval, že zdravotný systém v Tokiu je „napnutý“. Tokio vo štvrtok zaznamenalo 2 447 nových prípadov a prekonalo tak rekord 1 591 infikovaných z predchádzajúceho dňa. 

Napriek tomu ostáva miera úmrtí v Japonsku pomerne nízka; od prvej zistenej infekcie z januára 2020 zomrelo v krajine o niečo viac ako 3 700 infikovaných. Vláda sa zdráhala vyhlásiť núdzový stav z obavy pred opätovným prepadom ekonomiky len krátko po tom, ako sa krajina dostala z recesie. Tokijská oblasť totiž vyprodukuje tretinu HDP celej krajiny. 

Premiér napriek varovaniam expertov o nedostatočnom rozsahu opatrení potvrdil, že núdzový stav bude v porovnaní s minulým rokom konkrétnejší a viac limitovaný.

O pol roka chcú olympiádu, ešte nemajú vakcínu

Opatrenia prichádzajú pol roka pred začiatkom odložených olympijských hier 2020 v Tokiu. Premiér trvá na tom, že hry sa uskutočnia ako „dôkaz víťazstva ľudstva nad vírusom“. Koronavírusová kríza však pravdepodobne podľa AFP ešte viac utvrdí verejnosť v odpore ku konaniu hier. Väčšina obyvateľov bola proti ich uskutočneniu ešte pred terajším nárastom počtu nakazených v rámci tretej vlny.

Organizátori vo štvrtok (7. 1.) oznámili, že odložia plánovanú verejnú prezentáciu olympijskej a paralympijskej pochodne v hlavnom meste. Tá sa mala uskutočniť ešte pred začiatkom celoštátnej štafety pochodne s olympijským ohňom 25. marca.

Japonsko dosiaľ neschválilo žiadnu vakcínu proti koronovírusu. Podľa vyjadrenia premiéra by sa mohlo s očkovaním v krajine začať koncom februára. 

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet