Na hlavný obsah

MS v hokeji nebudú v jednom z dejísk, IIHF ich zobrala Bielorusku

Turnaj sa môže uskutočniť opäť na Slovensku.

MS v hokeji nebudú v jednom z dejísk, IIHF ich zobrala Bielorusku
MS v Bielorusku v roku 2014. Foto: TASR/AP

Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) odobrala Bielorusku spoluorganizáciu tohtoročných majstrovstiev sveta (21. mája – 6. júna). Minsk mal organizovať šampionát spolu s Rigou. Rada IIHF v najbližšom čase rozhodne, či odoberie hostiteľské práva aj Lotyšsku a usporiada celý turnaj v jednom dejisku.

O tom, že Minsk príde o spoluorganizáciu MS 2021, sa hovorilo už dlhší čas. Pre napätú situáciu v Bielorusku odmietli Lotyši hostiť šampionát s geografickým susedom. Tiež viacero účastníckych krajín vrátane Fínska či Švédska vyjadrilo svoje znepokojenie a na šampionáte nechceli štartovať, ak bude Bielorusko spoluorganizátorom.

Prezident IIHF René Fasel v úvode minulého týždňa absolvoval pracovnú cestu do Minska, kde sa stretol s prezidentom Alexandrom Lukašenkom. Po návrate do Švajčiarska šéf IIHF hovoril, že spoločný šampionát Lotyšov a Bielorusov by mohol v Minsku iniciovať pozitívne zmeny v krajine, v rovnakom tóne sa niesol aj jeho príhovor na webe IIHF v pondelok. „Nie sme naivní, aby sme si mysleli, že majstrovstvá sveta v Minsku vyriešia všetky problémy v krajine. Neznamená to však, že by sme nemali preskúmať, či IIHF nedokáže iniciovať pozitívne zmeny pre budúcnosť tejto krajiny,“ poznamenal Fasel.

„Aj keď Rada IIHF domnieva, že svetový šampionát by pravdepodobne nebol zneužitý na politickú propagandu z akejkoľvek strany, napriek tomu uznala, že organizácia tohto podujatia v MInsku by nebola vhodná, pretože by bolo potrebné riešiť väčšie problémy a k tomu zariadiť aj bezpečnosť a ochranu tímov, divákov či rozhodcov,“ dodal Fasel.

V Bielorusku je od leta 2020 nestabilná politická situácia, keď po prezidentských voľbách sa rozpútala vlna nepokojov, podľa demonštrantov bolo víťazstvo Lukašenka v prezidentských voľnách zmanipulované. Počas týchto protestov skončili za mrežami mnohí odporcovia súčasného režimu aj demonštranti, nechýbali medzi nimi ani športovci. Práve preto Medzinárodný olympijský výbor (MOV) suspendoval Lukašenka zo všetkých olympijských akcií, keďže podľa MOV ako šéf národného olympijského výboru dostatočne nechránil športovcov pred diskrimináciou za ich politické názory.

Fasel tiež nedávno informoval, že spolu s Lotyšskom by MS 2021 mohli organizovať Dánsko, Slovensko či Česko. Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) však o takej alternatíve s IIHF nerokoval.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport