Na hlavný obsah

Slovensko je bližšie k ďalšej organizácii MS, IIHF odmietla Litvu

Hokejový šampionát bude naisto v Lotyšsku.

Slovensko je bližšie k ďalšej organizácii MS, IIHF odmietla Litvu
Na snímke štadión Ondreja Nepelu počas MS v hokeji 2019. Foto: TASR

Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) zatiaľ nerozhodla, kto nahradí Bielorusko v úlohe organizátora majstrovstiev sveta v roku 2021. Isté je, že Litva susednému Lotyšsku pomáhať nebude, hoci pôvodne chcela. Litovská premiérka Ingrida Šimonyté uviedla, že geografická blízkosť oboch krajín by mohla byť veľkou výhodou v logistike šampionátu a ponúkla pre potreby MS 2021 hokejové arény vo Vilniuse a Kaunase. Dočkala sa však zamietavého stanoviska šéfa IIHF Reného Fasela.

„Mal som videokonferenciu s litovskou premiérkou. Som jej vďačný za ponuku a ochotu pomôcť. Cením si to, ale musíme ju odmietnuť. Už sme v rokovaní so zástupcami Slovenska a Dánska, ktorí majú pozitívne skúsenosti s organizovaním svetového šampionátu z rokov 2019 a 2018. Príliš veľa kandidátov v súčasnej našej situácii nemá zmysel,“ vyslovil sa René Fasel, cituje ho portál Sportbox.ru.

Lotyšsko bude s určitosťou organizátorom majstrovstiev sveta v hokeji v roku 2021. Či sa k nemu pridá aj druhý organizátor namiesto Bieloruska, ktoré práve prišlo o toto právo, sa rozhodne približne do dvoch týždňov.

O tom, že Minsk zrejme príde o spoluorganizáciu MS 2021, sa hovorilo už dlhší čas. Pre napätú politickú situáciu spojenú s režimom prezidenta Alexandra Lukašenka Lotyši odmietli hostiť šampionát so susedom. Tiež viacero účastníckych krajín vrátane Fínska či Švédska vyjadrilo znepokojenie a na šampionáte nechceli štartovať, ak sa bude konať aj v Bielorusku. K tomu sa v posledných týždňoch pridal tlak od sponzorov, napríklad dlhoročný partner MS v hokeji Škoda Auto hrozil odstúpením od zmluvy.

Majstrovstvá sveta v hokeji sú naplánované na 21. mája až 6. júna 2021, zatiaľ bez účasti divákov. Slovenskí reprezentanti by sa mali na turnaji predstaviť v A-skupine spolu s Ruskom, Švédskom, Českom, Švajčiarskom, Dánskom, Bieloruskom a Veľkou Britániou.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport