Na hlavný obsah

Biden: Ak sa Irán vráti k záväzkom jadrovej dohody, USA urobia to isté

Irán chce vidieť prvý krok od Spojených štátov.

Biden: Ak sa Irán vráti k záväzkom jadrovej dohody, USA urobia to isté
Americký prezident Joe Biden. Foto: TASR/AP

Spojené štáty v utorok (3. 2.) oznámili, že je ešte príliš skoro na prijatie iránskeho návrhu, aby Európska únia (EÚ) pomohla oživiť jadrovú dohodu. USA zopakovali výzvy, aby Teherán najprv začal úplne dodržiavať svoju časť tejto zmluvy.

Americký prezident Joe Biden sa snaží vrátiť k historickej jadrovej dohode z roku 2015, známej ako Spoločný komplexný akčný plán (JCPOA), ale nezmenil svoj postoj v tom, že Irán ju musí začať dodržiavať ako prvý.

„Ak sa Irán vráti k úplnému dodržiavaniu svojich záväzkov zakotvených v JCPOA, Spojené štáty urobia to isté,“ povedal novinárom nový hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price.

Administratíva sa „najprv poradí so svojimi spojencami, partnermi a Kongresom, kým začne s Iráncami priamo rokovať a bude ochotná zaoberať sa akýmkoľvek návrhom,“ vysvetlil Price.

Zrušte sankcie, potom zrušíme jadrové aktivity

Irán trvá na tom, aby USA najprv zrušili sankcie uvalené bývalým prezidentom Donaldom Trumpom. Potom je Teherán ochotný zrušiť jadrové aktivity, ktoré robil na protest proti Trumpovej nátlakovej kampani.

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf v súvislosti s návratom k jadrovej dohode v pondelok (1. 2.) navrhoval riešenie, aby EÚ „koordinovala a synchronizovala“ potrebné kroky medzi oboma stranami.

Dohoda z roku 2015 zaväzuje Teherán, aby výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií výrazne obmedzil svoje jadrové kapacity. Okrem USA ju podpísali Rusko, Čína, Británia, Francúzsko a Nemecko.

Spojené štáty pod vedením Trumpa však od tejto dohody v roku 2018 odstúpili a na Irán opätovne uvalili sériu sankcií. Irán na ne reagoval niekoľkonásobným porušením jadrovej dohody.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet