Na hlavný obsah

Sfalšovali výstup na Mount Everest, Nepál im zakázal horolezectvo

Dvojica nikdy nedosiahla vrchol.

Sfalšovali výstup na Mount Everest, Nepál im zakázal horolezectvo
Výstup na Mount Everest. Foto: TASR/AP

Nepál zakázal dvom indickým horolezcom a vedúcemu ich tímu horolezeckú činnosť v krajine na šesť rokov po tom, ako sa vyšetrovaním zistilo, že dvojica sfalšovala svoj výstup na Mount Everest z roku 2016. Napísala o tom v stredu (10. 2.) webová stránka stanice BBC.

Narénder Singh Jadav a Síma Rání Gosvámí dostali v tom čase od nepálskeho ministerstva cestovného ruchu potvrdenie o dosiahnutí vrcholu najvyššej hory sveta. Vyšetrovanie sa začalo potom, keď dvojica nedokázala poskytnúť nijaký dôkaz o dosiahnutí vrcholu.

Keď Jadava vlani nominovali na prestížne ocenenie Tenzing Norgay National Adventure Award, ostatní horolezci začali spochybňovať tvrdenia dvojice o zdolaní Mount Everestu. Dosiahnutie vrcholu tejto hory s nadmorskou výškou takmer 8 849 metrov sa všeobecne považuje za oslňujúci úspech pre horolezcov na celom svete.

Podľa predstaviteľa nepálskeho ministerstva cestovného ruchu sa vyšetrovaním zistilo, že dvojica indických horolezcov „nikdy nedosiahla vrchol“ tejto hory a nebola schopná predložiť spoľahlivý fotografický dôkaz.

Jadav, Gosvámí a tímový vedúci Naba Kumár Phukón preto dostali od nepálskych úradov šesťročný zákaz vykonávania horolezeckej činnosti v tejto himalájskej krajine – začínajúc retrospektívne v roku 2016. Ich certifikát o zdolaní Mount Everestu anulovali.

Ministerstvo tiež pokutovalo spoločnosť, ktorá daný výstup zorganizovala, ako aj šerpov, ktorí indických horolezcov podporovali.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet