Na hlavný obsah

Dánsko nebude vakcínou od spoločnosti AstraZeneca očkovať ďalšie tri týždne

Mnohé iné krajiny k obnoveniu očkovania pristúpili.

Dánsko nebude vakcínou od spoločnosti AstraZeneca očkovať ďalšie tri týždne
Farmaceutka pripravuje ampulku s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca. Foto: TASR/AP

Dánsko nebude očkovať vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca ďalšie tri týždne. Krajina totiž zatiaľ nevylúčila možnú súvislosť medzi touto očkovacou látkou a prípadmi zrážanlivosti krvi. Informovala o tom vo štvrtok (25. 3.) agentúra AFP s odvolaním sa na dánske zdravotnícke úrady.

„Dnes sme sa rozhodli predĺžiť pauzu v očkovaní na ďalšie tri týždne“ do 18. apríla, uviedol na tlačovej konferencii riaditeľ Štátnej rady pre zdravotníctvo (Sundhedsstyrelsen) Sören Broström. Dodal, že po diskusiách s miestnymi odborníkmi totiž obavy stále pretrvávajú.

Očkovanie vakcínou od spoločnosti AstraZeneca pozastavilo Dánsko 11. marca. Tento krok nasledovali viaceré krajiny sveta, ktoré dočasne pozastavili používanie tejto vakcíny po tom, čo sa objavili správy o prípadoch tvorby krvných zrazenín v mozgu po jej podaní.

Nemecko, Francúzsko a ďalšie krajiny medzitým obnovili očkovanie po stanovisku Európskej agentúry pre lieky (EMA). Tá minulý týždeň uviedla, že uvedená vakcína je účinná a bezpečná a jej výhody prevažujú nad rizikami. Dodala však, že súvislosť medzi vakcínou od AstraZenecy a zdravotnými problémami zatiaľ nemôže definitívne vylúčiť a podozrivé prípady stále prešetruje.

Severské krajiny následne oznámili, že potrebujú viac času na konečné rozhodnutie. Fínsko a Island tento týždeň obnovili očkovanie, ale len seniorov. Švédsko by malo svoje rozhodnutie oznámiť v priebehu štvrtka a rozhodnutie Nórska sa očakáva zase v piatok (26. 3.).  

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet