Na hlavný obsah

Kuba testuje vlastnú vakcínu. Vstúpila do tretej fázy

Kuba chce zaočkovať všetkých svojich obyvateľov.

Kuba testuje vlastnú vakcínu. Vstúpila do tretej fázy
Lekár ukazuje prázdnu ampulku s experimentálnou vakcínou Soberana 02 proti ochoreniu Covid-19 . Foto: TASR/AP

Kubou vyvíjaná vakcína proti koronavírusu vstúpila vo štvrtok (4. 3.) do tretej fázy klinických testov. Ide o prvú vakcínu svojho druhu, ktorú dosiaľ do tohto štádia vyvinula latinskoamerická krajina. Informovala o tom v noci na piatok (5. 3.) tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na miestne médiá.

Vakcínu s názvom SOBERANA-02 otestovali kubánske úrady na 44 000 dobrovoľníkoch vo veku od 19 do 80 rokov. Prvé pokusné očkovania by sa mali začať realizovať v hlavnom meste Havana na budúci týždeň.

Dobrovoľníci budú rozdelení do troch skupín – niektorí dostanú dve dávky vakcíny s 28-dňovým odstupom, ďalší dostanú dve dávky plus imunitný posilňovač, a tretia skupina dostane placebo. Touto treťou fázou klinických testov sa oficiálne ukončí trojmesačné obdobie od podania poslednej dávky, uviedol inštitút Finlay.

Tretia fáza testov sa oficiálne ukončí tri mesiace po podaní poslednej dávky, ale ak budú výsledky sľubné, bolo by možné požiadať o povolenie núdzového použitia vakcíny už skôr.

Kuba, ktorá vyhlásila, že chce v tomto roku zaočkovať všetkých svojich obyvateľov, nie je pandémiou koronavírusového ochorenia COVID-19 dosiaľ veľmi postihnutá. Tamojšie úrady evidujú 53 000 potvrdených prípadov nákazy a 336 úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19. Kuba má 11,2 milióna obyvateľov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet