Na hlavný obsah

Orbán pohrozil odchodom Fideszu z frakcie ľudovcov v EP: Ak nie sme vítaní, nezostaneme

Vzťahy sú už dlhšiu dobu napäté.

Orbán pohrozil odchodom Fideszu z frakcie ľudovcov v EP: Ak nie sme vítaní, nezostaneme
Na snímke maďarský predseda vlády Viktor Orbán. Foto: TASR

Maďarský premiér Viktor Orbán pohrozil vystúpením svojej strany Fidesz z poslaneckého klubu Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente. Tento krok nevyhnutne nastane, ak ľudovci schvália zmenu rokovacieho poriadku, ktorú navrhlo ich vedenie minulý piatok. Orbán to podľa agentúry DPA napísal v liste predsedovi frakcie EPP Manfredovi Weberovi, ktorý v nedeľu (28. 2.) zverejnila na Twitteri podpredsedníčka Fideszu Katalin Nováková.

Navrhovaná zmena rokovacieho poriadku má umožniť pozastavenie členstva alebo vylúčenie celých skupín z EPP. Za určitých podmienok by si to vyžadovalo iba nadpolovičnú väčšinu hlasov plenárneho zhromaždenia; doteraz bol potrebný súhlas dvojtretinovej väčšiny.

Vzťahy tejto konzervatívnej európskej frakcie s Fideszom sú už dlhšiu dobu napäté. V marci 2019 bolo pozastavené jeho členstvo v EPP — okrem iného za údajné porušovanie základných hodnôt EÚ a verbálne útoky na vtedajšieho šéfa Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera. Podľa Webera európski ľudovci o vylúčení Fideszu nerozhodli iba preto, že vypukla pandémia koronavírusu.

To by sa mohlo zmeniť po schválení navrhovanej úpravy rokovacieho poriadku, o čom budú ľudovci hlasovať v stredu (3. 3.).

Zmena rokovacieho poriadku by viedla k „právne spochybniteľnému pozastaveniu výkonu funkcie našich volených europoslancov vo frakcii EPP“, napísal Orbán v liste Weberovi. „Ak Fidesz nie je vítaný, necítime sa byť viazaní zostať vo frakcii,“ dodal.

Kritici Fideszu takýto nátlak odmietajú. „Nenecháme sa vydierať,“ povedal v nedeľu rakúsky europoslanec Othmar Karas. Dodal, že naďalej bude robiť všetko pre to, aby bola frakcia EPP „strážkyňou hodnôt a práva„.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet