Na hlavný obsah

Slovenskí vinári hlásia, že sú na kolenách. Obmedzenia sú likvidačné, hovoria

Stále nemajú vyplatené odškodné.

Slovenskí vinári hlásia, že sú na kolenách. Obmedzenia sú likvidačné, hovoria
Snímka zo 17. ročníka podujatia Deň modranských viníc, na ktorom sa predstavilo 38 vinárov z Modry a blízkeho okolia. Foto: TASR

Slovenskí vinári a vinohradníci sú na kolenách. Ani po takmer roku od vypuknutia pandémie nemajú vyplatené prisľúbené odškodné za povinné zatvorenie predajní. Vinársky sektor je pritom jeden z najpoškodenejších, pretože uzatvorenie HORECA (hotely, reštaurácie, kaviarne) segmentu, vlastných predajní, zákaz hromadných podujatí, eventov a festivalov spôsobil výpadok na príjmoch vinárov v priemernej výške 40 %.

„Hlavne pre malé rodinné vinárstva sú obmedzenia likvidačné a musia si nájsť aj iné zamestnanie, aby sa uživili,“ konštatovala v pondelok (1. 3.) výkonná riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska (ZVVS) Jaroslava Kaňuchová Pátková.

Na odškodnom pritom agrorezort a Pôdohospodárska platobná agentúra pracuje podľa ZVVS od júna 2020. V krajinách ako Francúzsko, Taliansko, Rakúsko mali odškodnenie vinári z prvej vlny vyplatené v máji a júni 2020.

„Zatiaľ čo ostatné sektory ponúkajú v tejto situácii pravidelné kompenzácie na odvrátenie obrovských škôd, ktoré vznikajú, ministerstvo pôdohospodárstva ponúklo iba jednorazové odškodnenie, ktoré ani za 5 mesiacov od podania žiadosti nebolo vyplatené! O odškodnení počas druhého zatvorenia prevádzok sa zatiaľ ani neuvažuje,“ doplnila Kaňuchová Pátková.

Bez nároku na odškodnenie z rezortu dopravy

Vinári nedostávajú dostatočné kompenzácie podľa ZVVS ani cez prvú pomoc plus, pretože ich zamestnanci musia chodiť do práce, aby spracovali úrodu, venovali sa vinohradom, ošetrovali vyrábaný produkt, takže im zamestnávatelia musia vyplácať 100 % mzdy. Náhradu však dostávajú iba vo výške 80 % z 80 % mzdy, čiže približne 64 %. Zvyšné peniaze na výplaty si musia vinári požičať.

„Priemerné straty pri opatreniach trvajúcich počas pandémie pre tých, ktorí sú závislí na HORECA segmente, vlastných festivaloch a eventoch, sú na úrovni 80 až 100 % v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi,“ ozrejmila riaditeľka ZVVS.

Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska preto navrhuje, aby boli špeciálne odškodnení tí producenti, ktorí vyrábajú menej ako 400 000 litrov vína a dodávajú výhradne prostredníctvom HORECA segmentu, vlastných predajní, eventov a agroturistiky za vínom. Žiadajú o urýchlené vytvorenie schémy, kedy z dôvodu trvania obmedzení nemôžu vinári poskytovať svoje služby.

„Vinári si pritom nemôžu žiadať odškodnenie prostredníctvom ministerstva dopravy, pretože ich IČO je vinárska výroba, aj keď poskytujú aj gastro služby,“ uzavrela Kaňuchová Pátková.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika