Na hlavný obsah

Izrael po raketových útokoch bombardoval ciele v pásme Gazy

Z pásma leteli na židovský štát tri desiatky rakiet.

Izrael po raketových útokoch bombardoval ciele v pásme Gazy
Na snímke z roku 2019 rakety vystreľované z pásma Gazy smerom na Izrael. Foto: TASR/AP

Situácia v pásme Gazy sa v sobotu (24. 4.) znovu vyhrotila po tom, ako palestínski militanti vypálili niekoľko desiatok rakiet na Izrael. Izraelské vzdušné sily v reakcii útočili na viacero cieľov radikálneho hnutia Hamas, ktoré v Gaze vládne, vrátane jeho podzemnej infraštruktúry a rámp na odpaľovanie rakiet, oznámila izraelská armáda.

Rakety vystreľovali militanti z pásma Gazy opakovane od piatkového (23. 4.) večera, takže rodiny v južnom Izraeli boli nútené uchýliť sa do krytov, píše agentúra DPA. Podľa médií do rána miestneho času vypálili na Izrael najmenej 30 striel, dopĺňa agentúra AP.

Najhoršia eskalácia v oblasti prišla po potýčkach z uplynulých dní v Jeruzaleme. Izraelská polícia uviedla, že v piatok večer zatkla 44 ľudí a 20 jej príslušníkov utrpelo zranenia. Zasahovala proti Palestínčanom, ktorých nahnevali obmedzenia počas ramadánu, a židovským extrémistom, ktorí v okolí usporiadali protiarabský pochod.

V auguste 2020 oznámil Hamas prímerie s Izraelom, ktoré sprostredkoval Katar. Odvtedy však opakovane došlo k jeho porušeniu. Izrael v roku 2007 sprísnil blokádu pásma Gazy, na ktorej sa medzičasom podieľa aj Egypt. Obe krajiny to vysvetľujú bezpečnostnými dôvodmi. V pobrežnom pásme žijú približne dva milióny ľudí za veľmi zlých podmienok, uvádza DPA s tým, že v súčasnosti tam zaznamenávajú aj vysoké počty nakazených koronavírusom. Izrael, USA a EÚ majú Hamas zaradený na zoznamoch teroristických organizácií.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet