Na hlavný obsah

Na Zem sa vrátila trojčlenná posádka z Medzinárodnej vesmírnej stanice

Vo vesmíre strávili 185 dní.

Na Zem sa vrátila trojčlenná posádka z Medzinárodnej vesmírnej stanice
Na snímke z videa zľava americká astronautka Kate Rubinsová, ruský kozmonaut Sergej Ryžikov a ruský kozmonaut Sergej Kuď-Sverčkov sedia v kreslách krátko po pristátí. Foto: TASR/AP

Po šiestich mesiacoch strávených vo vesmíre sa v sobotu (17. 4.) ráno vrátila na Zem trojčlenná posádka Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Kozmická loď Sojuz vezúca ruských kozmonautov Sergeja Ryžikova a Sergeja Kuď-Sverčkova a americkú astronautku Kate Rubinsovú sa dotkla zemského povrchu v kazašskej stepi približne 150 kilometrov juhovýchodne od mesta Džezkazgan o 06.55 h SELČ, informovali agentúry AFP a DPA.

„Posádka sa cíti dobre. Vitajte na Zemi,“ napísal na twitteri riaditeľ ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Dmitrij Rogozin.

Molekulárna biologička Rubinsová a bývalý vojenský pilot Ryžikov tak zavŕšili svoj druhý pobyt na ISS, Kuď-Sverčkov bol vo vesmíre prvýkrát. Všetci traja strávili na ISS 185 dní, počas ktorých uskutočnili množstvo vedeckých pokusov, no museli riešiť aj problém s únikom vzduchu. Minulý týždeň dorazili na ISS ich náhradníci, takže stanicu niekoľko dní obývalo až desať ľudí.

Počet obyvateľov ISS sa na budúci týždeň opäť dočasne zvýši na 11, keď sa 23. apríla k stanici pripojí americká vesmírna loď Crew Dragon so štyrmi členmi posádky. Rekord v počte ľudí na palube ISS bol dosiahnutý v roku 2009, keď sa tam určitý čas nachádzalo 13 astronautov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet