Na hlavný obsah

Počet sčítaných prekročil hranicu päť miliónov

Blíži sa záver asistovaného sčítania.

Počet sčítaných prekročil hranicu päť miliónov
Na snímke sčítacie formuláre z roku 2011. Foto: TASR

V treťom týždni asistovaného sčítania sa počet sčítaných v krajine zvýšil na 5,02 milióna obyvateľov, pričom asistovane sa sčítalo takmer 180 000 obyvateľov. Štatistický úrad (ŠÚ) SR spolu so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Úniou miest Slovenska (ÚMS) zároveň apelujú na obce, aby maximálne využili posledné týždne asistovaného sčítania. Informoval o tom v utorok (25. 5.) ŠÚ SR.

Hoci asistované sčítanie prebieha uspokojivo, ŠÚ stále eviduje sedem obcí, ktoré nedosahujú v sčítaní obyvateľov ani 50 % – obec Muľa v Banskobystrickom kraji, obce Podhorany a Krajná Bystrá v Prešovskom kraji, obce Rudňany, Boliarov a Žehra v Košickom kraji a mestská časť Košice – Lunik IX. „Vyzývame samosprávy v týchto obciach, aby maximalizovali svoje úsilie a motivovala obyvateľov, aby sa sčítali. Takýto nízky podiel sčítaných má dosah na kvalitu zozbieraných údajov za danú obec,“ skonštatovala hovorkyňa Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 Jasmína Stauder.

„Obec a jej obyvatelia môžu prísť nielen o finančné zdroje z podielových daní, ale napríklad aj o financie určené práve na rozvoj národnostných menšín, ak sa v danej obci nachádzajú,“ upozornila generálna riaditeľka sekcie sociálnych štatistík a demografie ŠÚ Ľudmila Ivančíková.

Asistované sčítanie podľa ŠÚ najlepšie pokračuje v krajoch, kde sa predpokladalo jeho využitie pre digitálne vylúčené skupiny obyvateľov, najmä marginalizované rómske komunity a časť seniorov. Ide najmä o Prešovský a Košický kraj.

Štatistický úrad naďalej vyzýva obyvateľov, aby pomohli svojej obci alebo mestu a zúčastnili sa na asistovanom sčítaní. „Obyvatelia môžu do 13. júna 2021 navštíviť kontaktné miesto nielen vo svojej obci, ale na ktoromkoľvek kontaktnom mieste v ktorejkoľvek obci SR bez ohľadu na obec jeho trvalého pobytu. Alebo si môžu objednať k sebe domov mobilného asistenta na čísle call centra 02/20924919, alebo zavolať o požiadavku priamo na obec,“ informovala Stauder. K pondelku (24. 5.) je na území SR zriadených 3 162 kontaktných miest.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko