Na hlavný obsah

Zomrela Jiřina Šiklová, sociologička a signatárka Charty 77

V časoch normalizácie ju väznili.

Vo veku 85 zomrela česká sociologička, propagátorka rodových štúdií a signatárka Charty 77 Jiřina Šiklová. Na sociálnej sieti o tom v sobotu (22. 5.) večer informovala spravodajská televízia ČT24.

„S Petrom Pithartom spolupracovala na distribúcii zahraničných a exilových kníh do komunistického Československa. Počas normalizácie bola väznená za pašovanie nelegálnej literatúry,“ priblížila život Šiklovej ČT24. Pithart je český politik, spisovateľ, historik a taktiež signatár Charty 77.

Šiklová vyštudovala históriu a filozofiu, neskôr stála pri založení Katedry sociológie na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe. V rokoch 1956-1969 bola členkou Komunistickej strany Československa (KSČ), pričom patrila k jej reformnému krídlu. Po vystúpení zo strany ju prepustili z univerzity a nemohla sa venovať vedeckej práci.

V 70. rokoch sa v rámci disentu podieľala okrem iného na pašovaní zakázanej literatúry zo západnej Európy do Československa, za čo v roku 1981 skončila vo väzbe. Šiklová bola signatárkou Charty 77 a po nežnej revolúcii v novembri 1989 sa venovala prednášaniu sociálnej práce a rodových štúdií.

Ocenil ju Brusel

V roku 2009 kandidovala za Zelených vo voľbách do Európskeho parlamentu, v roku 2010 viedla kandidátku Zelených za Královohradecký kraj vo voľbách do Poslaneckej snemovne. Ani v jedných voľbách však Zelení nezískali žiadny mandát, dopĺňa webový portál denníka Mladá fronta DNES.

Šiklová bola autorkou niekoľkých kníh, publikovala v desiatkach odborných časopisov. Pôsobila tiež v správnych radách niekoľkých nadácií. V roku 1995 získala cenu Žena Európy udeľovanú v Bruseli ženám, ktoré prispeli k integrácii Európy. V roku 1999 vtedajší český prezident Václav Havel jej udelil medailu Za zásluhy prvého stupňa.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet