Na hlavný obsah

Thajsko si dalo cieľ, pre turistov sa chce otvoriť do štyroch mesiacov

Pre krajinu s pomalým očkovacím tempom je to odvážny plán.

Thajsko si dalo cieľ, pre turistov sa chce otvoriť do štyroch mesiacov
Zahraniční turisti sa hrajú na pláži v thajskom letovisku Phuket 26. marca 2020 aj napriek hrozbe šíriaceho sa koronavírusu. Foto: TASR/AP

Thajsko sa plánuje pre zahraničných návštevníkov naplno otvoriť o štyri mesiace. Oznámil to v stredu (16. 6.) tamojší premiér Prajut Čan-o-ča, informovala agentúra AFP. Cieľom je zachrániť turistický priemysel poznačený pandémiou koronavírusu.

Turistický ruch sa pred pandémiou COVID-19 podieľal na HDP v krajine takmer 20 percentami, pripomína AFP.

Plán zmenia, len ak vznikne vážna situácia

„Dávam si za cieľ, aby sme Thajsko mohli do 120 dní odo dneška vyhlásiť za plne otvorené (pre cestovateľov), a aby to turistické centrá, ktoré sú (už) pripravené, dokázali ešte skôr,“ uviedol v stredu večer miestneho času predseda thajskej vlády v televíznom prejave.

Dodal, že k pozmeneniu tohto plánu môže dôjsť, ak „vznikne skutočne vážna situácia“.

„Viem, že toto rozhodnutie prináša isté riziko… myslím si ale, že ak vezmeme do úvahy ekonomické potreby ľudí, nastal čas, aby sme takto predvídateľné riziko podstúpili,“ povedal.

Tempo očkovanie je pomalé

Hlavnou prioritou je preto, aby ešte pred otvorením krajiny pre cudzincov dostali aspoň prvú dávku vakcíny proti covidu všetci tamojší obyvatelia. Premiér pritom očakáva, že mesačne sa podarí zaočkovať aspoň desať miliónov ľudí.

„S otváraním krajiny nemôžeme čakať, kým budú všetci kompletne zaočkovaní oboma dávkami alebo dovtedy, kým vírus zo sveta vymizne,“ dodal.

Thajská vláda čelí kritike za pomalú očkovaciu kampaň. Dosiaľ bola prvá dávka vakcíny podaná približne siedmim percentám obyvateľstva. Tento týždeň došlo ale pre nedostatok vakcín k prerušeniu očkovania.

V tejto ázijskej krajine zaznamenali od začiatku pandémie približne 205 000 nakazených a tiež 1 525 obetí covidu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet