Na hlavný obsah

Na Ukrajine odkryli masový hrob s 20 000 obeťami. Za ich smrť má byť zodpovedný Stalin

Nejde o prvý takýto objav v danej oblasti.

Na Ukrajine odkryli masový hrob s 20 000 obeťami. Za ich smrť má byť zodpovedný Stalin
Ľudia pracujú na výkopových prácach v oblasti, kde sa našiel masový hrob obetí stalinistickej éry v meste Odesa na Ukrajine. Foto: AFP

Pozostatky približne 20 000 ľudí objavili v masovom hrobe pri ukrajinskom meste Odesa. Predpokladá sa, že ide o obete stalinských čistiek, uviedli v pondelok (30. 8.) historici, ktorých cituje tlačová agentúra AFP.

Počet obetí zaraďuje tento masový hrob k najväčším, aké sa dosiaľ našli na Ukrajine. Hrob sa nachádza neďaleko odeského letiska. K objavu došlo v priebehu augusta počas stavebných prác.

Pozostatky tiel sú v hrobe naukladané v piatich vrstvách. Odborníci sú presvedčení, že týchto ľudí popravili v 30. rokoch 20. storočia, v čase známom ako Veľký teror, ktorý rozpútal vtedajší sovietsky vodca Josif Stalin.

„Keď dokončíme exhumáciu, rozhodneme sa, čo spravíme s týmto miestom. Samozrejme, plánujeme tu vytvoriť pamätník,“ vyhlásil starosta Odesy Gennadij Truchanov.

V tejto oblasti už v predošlých rokoch došlo k objavu niekoľkých masových hrobov. Národnosť väzňov, ako aj údajné zločiny, za ktoré boli popravení, zostávajú stále neznáme.

Podľa odhadov historikov počas stalinských represálií uväznili alebo popravili v gulagoch státisíce Ukrajincov.

Jednou z najznámejších popravných lokalít je les neďaleko dediny Bykivnia na predmestí ukrajinského hlavného mesta Kyjev, kde boli v rokoch 1937-1941 zahrabané desaťtisíce obetí.

Milióny Ukrajincov zomreli tiež v rokoch 1932-1933 počas hladomoru, ktorý Kyjev považuje za genocídu zorganizovanú Stalinom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet