Na hlavný obsah

Prokurátori rešpektujú právo Žilinku podať návrh na disciplinárne stíhanie Lipšica

Stanovisko podpísalo dohromady 54 prokurátorov.

Prokurátori rešpektujú právo Žilinku podať návrh na disciplinárne stíhanie Lipšica
Na snímke generálny prokurátor Maroš Žilinka. Foto: SITA

Prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a iní prokurátori plne rešpektujú právo generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku podať návrh na začatie disciplinárneho konania na ktoréhokoľvek z prokurátorov, teda aj na špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.

Uvádza sa to v stanovisku, ktoré do utorka (24. 8.) podpísalo 22 prokurátorov ÚŠP a 32 prokurátorov iných prokuratúr.

„Máme však názor, že v súvislosti s uplatňovaním disciplinárnej právomoci vedúcich prokurátorov by malo byť obzvlášť pri verbálnych prednesoch iných prokurátorov starostlivo vyhodnotené, aké boli celkové okolnosti, cieľ, adresát, a, predovšetkým, obsah týchto prednesov.

Toto kritérium je plne v súlade s požiadavkou otvorenosti a transparentnosti prokuratúry, ktorá rezonovala v celej spoločnosti od minulého roku,“ uvádza sa ďalej v stanovisku. Na ÚŠP je činných 28 prokurátorov a špeciálny prokurátor.

Pozrite si reportáž RTVS o vyšetrovaní previerky pre Daniela Lipšica, ktorú pripravil Jakub Prok:

Podľa názoru podpísaných prokurátorov sa špeciálny prokurátor Daniel Lipšic síce verejne vyjadroval k trestnej veci nepatriacej do pôsobnosti ÚŠP, ale s takouto trestnou vecou bezprostredne súvisiacej.

„Od špeciálneho prokurátora ako jedného z najvyšších predstaviteľov v hierarchii prokuratúry s legitimitou podobne ako u generálneho prokurátora danou spôsobom voľby Národnou radou SR sa navyše verejné vyjadrovanie k trestným veciam, ktoré rezonujú vo verejnom živote, dôvodne očakáva,“ píše sa v stanovisku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko