Na hlavný obsah

V Jasnej začali stavať novú lanovku za 15 miliónov eur

Pretekárska zjazdovka ponesie meno Petry Vlhovej.

V Jasnej začali stavať novú lanovku za 15 miliónov eur
Zjazdovka Petry Vlhovej v stredisku Jasná v Nízkych Tatrách. Foto: TASR

V lyžiarskom stredisku Jasná – Nízke Tatry spustili v stredu (18. 8.) výstavbu novej lanovky. Spájať bude Bielu púť a Priehybu, v pláne je postaviť ju do budúcej zimy. Pôjde o 15-miestnu kabínovú lanovku známu napríklad z južnej strany Chopku. Výška investície sa vyšplhá na 15 miliónov eur.

„Potrebovali sme odstrániť najväčší problém v doprave lyžiarov a turistov na Priehybu z Bielej púte. Na prestupe z existujúcej štvorsedačky na Twinliner sa pravidelne tvoria zápchy, niekedy sa musí čakať aj viac ako hodinu.

Preto sme hľadali najefektívnejšie riešenie s čo najmenším dosahom na životné prostredie,“ vysvetlil predseda predstavenstva spoločnosti Tatry mountain resorts (TMR) Igor Rattaj.

Predošlý projekt bol náročnejší

Pôvodný projekt pre lanovku na Priehybu začali pripravovať ešte v roku 2009. „Bol oveľa komplikovanejší, finančne náročnejší a predovšetkým by si vyžadoval väčší zásah do prostredia pre potrebu novej zjazdovky pre príjazd k údolnej stanici nad Lúčkami,“ uviedol Čeněk Jílek z TMR.

Ako dodal, od roku 2015 sa preto sústredili na prípravu minimalistickej verzie – iba lanovky a z Bielej púte, čo podľa neho znamená sedemnásobne menší zásah do lokality.

Nová kabínková lanovka začínajúca na ploche parkoviska by mala vytvoriť priame spojenie na Priehybu. Podľa spoločnosti to ocenia nielen lyžiari, ale v lete to má zjednodušiť dopravu imobilných návštevníkov a rodín s detskými kočíkmi. Lanovka bude zároveň hlavnou prepravnou líniou pre zásobovanie reštaurácií.

Nová tradícia

V horskom stredisku odštartovali v stredu aj novú tradíciu známu zo zahraničia – zjazdovka č. 1, doteraz známa ako Pretekárska, bude po novom niesť meno celkovej víťazky Svetového pohára (SP) v alpskom lyžovaní Petry Vlhovej. Tá na nej začiatkom marca vyhrala preteky SP v obrovskom slalome.

„Na tejto zjazdovke sa mi vždy jazdilo super, som tu ako doma, vyhrala som tu viacero pretekov. Dúfam, že aj s mojím menom bude táto zjazdovka nielen mne, ale aj ostatným slovenským lyžiarom priať a zažijeme na nej ešte veľa úspechov,“ povedala Vlhová.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny