Na hlavný obsah

Britského turistu si pomýlili s odsúdeným bossom sicílskej mafie. Poslali ho do basy

Po overení jeho identity ho po niekoľkých dňoch prepustili na slobodu.

Britského turistu si pomýlili s odsúdeným bossom sicílskej mafie. Poslali ho do basy
Archívna fotografia mafiánskeho bossa Mattea Messinu Denara. Foto: TASR/AP

Talianski prokurátori nechali minulý týždeň v Holandsku zatknúť muža, o ktorom sa domnievali, že je najhľadanejším bossom sicílskej mafie. Britský turista sa však zločincovi iba podobal a po niekoľkých dňoch strávených vo väznici s najvyššou ostrahou ho prepustili na slobodu, napísal v utorok (14. 9.) denník La Repubblica.

Päťdesiatštyriročného britského turistu, ktorý ale trvalo žije v Španielsku, zadržali pri zásahu v reštaurácii v Haagu špeciálne bezpečnostné sily.

Holandská polícia podnikla zásah na základe žiadosti prokuratúry v Tridente, podľa ktorej bol muž Matteo Messina Denaro, ktorý je najhľadanejším talianskym zločincom. Vyšetrovatelia ho považujú za najvyššie postaveného muža v sicílskej mafii Cosa Nostra.

Britského turistu držali vo väzbe vo väznici s najvyššou ostrahou vo Vughte. Tam vyšetrovatelia dôkladne preverili jeho totožnosť, čo ukázalo, že muž nie je hľadaným zločincom. Úrady ho z väzby prepustili cez víkend.

Mužov advokát Leon van Kleef povedal denníku The Guardian, že spočiatku považoval správu o zatknutí svojho klienta za vtip. „Môj klient sa narodil a vyrástol v Anglicku a má neuveriteľne silný liverpoolsky prízvuk. Od začiatku bolo jasné, že ide o nedorozumenie,“ uviedol van Kleef.

Podľa neho muž pricestoval do Haagu, pretože je veľkým fanúšikom formuly 1 a zúčastnil sa na Veľkej cene Holandska. Muž podľa van Kleefa zažil „zlý sen“ a je možné, že bude žiadať odškodné.

Chybná komunikácia úradov

Prípad vyvolal v Holandsku kritiku miestnych úradov. Tie však poukázali na to, že museli na žiadosť talianskych prokurátorov konať. „Keď nám povedia: zadržte túto osobu, tak to musíme urobiť. Máme vzájomné dohody, ktoré musíme ctiť,“ povedal predstaviteľ polície.

Podľa denníka La Repubblica chyba pravdepodobne vznikla tým, že prokuratúra v Tridente nezverejnila svoje poznatky prokuratúre v Palerme a špeciálnym protimafiánskym útvarom. Tie podľa denníka dostávajú z celého sveta každý mesiac desiatky hlásení o pohybe Messiny Denara a majú zabehnutý systém, ako informácie overiť. V drvivej väčšine prípadov sa totiž ukáže, že informácia nie je správna.

Matteo Messina Denaro je na úteku pred talianskou justíciou od roku 1993. Bol odsúdený na doživotie za množstvo zločinov, podľa prokurátorov patril medzi zadávateľov bombových atentátov na protimafiánskych prokurátorov Giovanniho Falconeho a Paola Borselliniho v roku 1992. Polícia má len jednu staršiu fotku zločinca, na základe ktorej zostavila pravdepodobnú súčasnú podobu Messiny Denara.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet