Na hlavný obsah

FBI odtajnila prvý dokument z vyšetrovania útokov z 11. septembra 2001

Dokument zverejnili v noci na nedeľu.

FBI odtajnila prvý dokument z vyšetrovania útokov z 11. septembra 2001
Na archívnej snímke z 11. septembra 2001 dym stúpa pred Sochou slobody z miesta pádu Svetového obchodného centra v New Yorku. Foto: TASR/AP

Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) v sobotu (11. 9.) odtajnil prvý z viacerých dokumentov vzťahujúcich sa na vyšetrovanie teroristických útokov z 11. septembra 2001, informovali v nedeľu (12. 9.) agentúra AP a stanica CNN na svojej webovej stránke.

Upravený dokument zverejnili v noci na nedeľu. Počas soboty sa v USA uskutočnilo viacero spomienkových slávností pri príležitosti 20. výročia teroristických útokov.

Americký prezident Joe Biden v dekréte zverejnenom v piatok 3. septembra poveril ministerstvo spravodlivosti a ďalšie inštitúcie, aby zistili, ktoré dokumenty Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) je možné odtajniť. Dokumenty majú takisto spojitosť s údajnou účasťou vlády Saudskej Arábie, ktorá mala podporovať teroristov, pripomína AP.

Dokument v dĺžke 16 strán odtajený v sobotu je zhrnutím rozhovoru FBI z roku 2015 s mužom, ktorý udržiaval kontakty s občanmi Saudskej Arábie žijúcimi v US, píše AP. Tieto osoby poskytovali podporu únoscom lietadiel, ktoré boli použité pri útokoch.

Odtajnenie dokumentov požadovali mnohé z rodín obetí, ktoré zo spoluúčasti na útokoch z 11. septembra 2001 obviňujú Saudskú Arábiu. Od zverejnenia doteraz utajovaných dokumentov očakávajú, že prinesie nové informácie. Saudskoarabská vláda akúkoľvek účasť na útokoch odmieta.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet