Na hlavný obsah

Rusko je zodpovedné za otravu kritika Kremľa Litvinenka, rozhodol európsky súd

K záveru dospel "bez pochybností".

Rusko je zodpovedné za otravu kritika Kremľa Litvinenka, rozhodol európsky súd
Na archívnej snímke Alexander Litvinenko. Foto: TASR/AP

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) dospel k záveru, že Rusko je zodpovedné za otravu kritika Kremľa Alexandra Litvinenka v roku 2006. Informovala o tom v utorok (21. 9.) agentúra AFP.

„Súd dospel bez pochybností k záveru, že atentát spáchali páni Lugovoj a Kovtun. Plánovaná a komplexná operácia zahŕňala obstaranie smrteľného jedu. Cieľom operácie bol pán Litvinenko,“ píše ESĽP.

Alexandr Litvinenko bol bývalý agent ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), ktorý po úteku do Británie v roku 2001 dostal politický azyl a pracoval pre britskú tajnú službu MI6.

Podľa televízie Sky News zomrel pomalou a „mučivou smrťou“ po tom, ako ho v roku 2006 v Londýne otrávili vzácnym a veľmi silným rádioaktívnym izotopom polónia 210.

Britské vyšetrovanie v roku 2016 dospelo k záveru, že spravodajskú operáciu s cieľom usmrtiť Litvinenka pravdepodobne osobne naradil ruský prezident Vladimir Putin.

Operáciu pravdepodobne riadila ruská FSB a čin vykonali ruskí občania Andrej Lugovoj a Dmitrij Kovtun. Rusko od začiatku popiera akúkoľvek účasť na Litvinenkovej smrti.

Rusko závery odmietlo

Kremeľ odmietol ako „nepodložené“ rozhodnutie ESĽP. Informovala o tom agentúra Reuters.

„ESĽP má sotva právomoc alebo technologickú kapacitu na to, aby mal k dispozícii informácie o tejto záležitosti. Z tohto vyšetrovania stále nie sú žiadne výsledky a uvádzanie takýchto tvrdení je, prinajmenšom, nepodložené,“ vyhlásil hovorca Putina Dmitrij Peskov.

Pozrite si reportáž RTVS, ktorú pripravil Kamil Kolenič:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet