Na hlavný obsah

Slovensko naďalej podporuje Moldavsko v proeurópskom smerovaní, tvrdí Korčok

Minister zahraničných vecí na návšteve Kišiňova daroval 10 000 slovenských PCR testov.

Slovensko naďalej podporuje Moldavsko v proeurópskom smerovaní, tvrdí Korčok
Minister zahraničných vecí Ivan Korčok na návšteve Moldavska. Foto: Twitter Ivan Korčok

Slovensko pokračuje v podpore reformných procesov v Moldavsku, európskej orientácie tejto krajiny a mierového riešenia otázky Podnesterska, uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS) v stredu (15. 9.) počas návštevy Moldavskej republiky. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Korčok počas svojej prvej návštevy Kišiňova vo funkcii ministra rokoval s podpredsedom vlády a rezortným partnerom Nicolae Popescom a podpredsedom vlády pre reintegráciu Vladom Kulminskim. Šéfa slovenskej diplomacie prijali aj predsedníčka vlády Natalia Gavrilitová a predseda parlamentu Igor Grosu. Návšteva vyvrcholila prijatím Korčoka moldavskou prezidentkou Maiou Sanduovou.

„Napriek tomu, že nie sme priamymi susedmi, máme veľa spoločného. Moldavsko sa dnes nachádza na podobnej ceste, akú Slovensko absolvovalo v nedávnej minulosti, aj preto plne podporujeme jeho reformnú transformáciu a približovanie sa k EÚ,“ povedal Korčok.

„Moldavsko je jednou z prioritných krajín slovenskej rozvojovej pomoci. Už takmer 15 rokov mu pomáhame zlepšovať správu vecí verejných, budovať trhovú ekonomiku a v rámci balíka environmentálnych otázok riešiť aj špecifické problémy v oblasti zásobovania obyvateľstva pitnou vodou a čistením odpadových vôd,“ dodal.

Občania Moldavska potvrdili európske smerovanie krajiny, tvrdí Korčok

Témami rokovaní ministrov bolo celé spektrum bilaterálnych vzťahov, súčasná bezpečnostná situácia v tomto geopoliticky zložitom regióne, aktuálny stav spolupráce Európskej únie (EÚ) a Moldavska, stav a perspektívy politiky Východného partnerstva i boj proti pandémii koronavírusu.

Osobitne sa venovali oficiálnej rozvojovej spolupráci a riešeniu zmrazeného podnesterského konfliktu, uviedol komunikačný odbor rezortu diplomacie.

„Občania Moldavska v prezidentských voľbách v novembri 2020 a v predčasných parlamentných voľbách v júli tohto roka dali súčasnej vláde silný mandát na pokračovanie reforiem a jednoznačne potvrdili strategickú orientáciu na EÚ. Moldavsko tak má unikátnu možnosť obdobia vnútropolitickej stability a rýchlych reforiem, ktoré sú osobitne potrebné v oblastiach spravodlivosti a boja proti korupcii. Slovenská republika poskytne týmto snahám svoju plnú podporu,“ dodal šéf slovenskej diplomacie.

Moldavskí partneri vysoko ocenili dlhodobú podporu Slovenska, a to tak politickú, ako aj rozvojovú, a zdôraznili, že Slovensko bolo medzi prvými krajinami, ktoré Moldavsku začali pomáhať v boji s pandémiou, ktorej hrozba neustále trvá.

V tejto súvislosti Korčok odovzdal predsedníčke moldavskej vlády symbolický šek na 10 000 kusov PCR testov darovaných slovenskou firmou.

Návšteva Moldavska je súčasťou ciest ministra do krajín Východného partnerstva EÚ, z ktorých už navštívil Ukrajinu, Azerbajdžan a Arménsko.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko