Na hlavný obsah

Súdna rada neodobrila účasť jej predsedu na pracovnej skupine

Za účasť Jána Mazáka na pracovnej skupine hlasovalo 8 členov.

Súdna rada neodobrila účasť jej predsedu na pracovnej skupine
Na archívnej snímke predseda Súdnej rady SR Ján Mazák. Foto: TASR

Súdna rada SR na stredajšom (22. 9.) zasadnutí neschválila nomináciu svojho predsedu Jána Mazáka za člena pracovnej skupiny pre obnovu dôvery v právny štát. Podľa viacerých členov rady nie je vhodné, aby bol sudca členom skupiny, ktorá nie je čisto odborná.

Za návrh, aby sa Súdnu radu SR v pracovnej skupine zastupoval Mazák, sa vyjadrilo len osem členov rady, štyria sa zdržali a jeden člen bol proti. „Súdna rada SR tak neschválila uznesenie v tomto znení,“ skonštatoval Mazák.

Ten počas diskusie zdôrazňoval, že Súdna rada nie je súdnym, ale odborno-politickým orgánom, a preto považuje účasť Súdnej rady v pracovnej skupine za žiaducu. Reprezentant by mal za úlohu chrániť legitimitu sudcov a súdov. Podľa neho by bolo vhodné, aby v bol v pracovnej skupine zastúpený hlas sudcov, keď sa bude diskutovať o súdnych veciach, ako je sprísnenie sudcovských previerok.

„Ak tam nebudeme nikoho mať, nebude tam žiadny hlas oponentúry. Pracovná skupina nebude o ničom hlasovať a rozhodovať, bude len dávať odborné odporúčania pre Bezpečnostnú radu SR,“ vysvetľoval Mazák.

Podľa niektorých členov ide o politickú debatu

Viacerých členov Súdnej rady Mazák nepresvedčil. Podľa nich nejde o klasický poradný orgán, ale ide o politickú debatu. Súčasťou skupiny sú aj zástupcovia koalície.

„Je to politicky motivované. Som proti tomu, aby Súdna rada participovala na tejto pracovnej skupine,“ uviedla členka Súdnej rady Marcela Kosová. Problém videla aj v tom, že viacerí členovia rady sú nominantmi vlády alebo parlamentu. „Takže potom by mohlo hroziť možno aj odvolanie,“ spresnila Kosová.

Podporili ju členky Súdnej rady Petra Príbelská či Katarína Pramuková. „Myslím si, že otázka účasti sudcov v pracovných skupinách by mohla byť aj podnetom pre etickú komisiu Súdnej rady,“ dodala Pramuková.

Vznik pracovnej skupiny oznámila koalícia po zasadnutí bezpečnostnej rady štátu. Zvolal ju premiér po tom, ako Úrad inšpekčnej služby zadržal štyroch vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry, ale aj dočasného riaditeľa inšpekcie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko