Na hlavný obsah

Turecko podľa Ergogana nezvládne vlnu nových utečencov z Afganistanu

Krajina nechce zopakovanie situácie z roku 2015.

Turecko podľa Ergogana nezvládne vlnu nových utečencov z Afganistanu
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan rozpráva po zasadnutí vládneho kabinetu v Ankare 17. novembra 2020. Foto: TASR/AP

Turecko nie je schopné riešiť možnú novú vlnu utečencov z Afganistanu. Povedal to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas utorkového (14. 9.) telefonického rozhovoru s nemeckým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom, informovala agentúra AP.

„Prezident Erdogan zdôraznil, že Turecko nemá kapacitu zvládnuť nové migračné bremeno,“ uviedlo vo vyhlásení komunikačné oddelenie kancelárie tureckého prezidenta.

V Turecku je viac ako tri a pol milióna utečencov

Nemecko a ďalšie členské krajiny EÚ by podľa Erdogana krajinám susediacim s Afganistanom mali poskytnúť pomoc.

Turecký prezident dodal, že nikto by nechcel opätovne zažiť situáciu podobnú roku 2015, keď sa na grécke ostrovy z neďalekého tureckého pobrežia dostali člnmi státisíce utečencov.

V Turecku žije najväčšia populácia utečencov na svete vrátane 3,7 milióna Sýrčanov, píše AP. Turecko je znepokojené v súvislosti s možným prílivom utečencov z Afganistanu, ktorí utekajú pred hnutím Taliban.

V tureckej spoločnosti začínajú prevládať protimigrantské postoje, pretože krajina má problémy v oblasti hospodárstva, ktoré sa ešte zhoršuje pandémia koronavírusu, konštatuje AP.

Dohoda Turecka s EÚ

Turecko v roku 2016 podpísalo s EÚ dohodu, ktorej cieľom bolo zastaviť vlnu migrantov smerujúcich do Európy, pripomína AP. Turecko malo prijímať z gréckych ostrovov migrantov, ktorých žiadosť o azyl tam zamietli.

EÚ mala výmenou za to poskytovať Ankare finančnú podporu a umožniť tureckým občanom pobyt v EÚ bez potreby víz.

Erdogan nemeckému prezidentovi povedal, že EÚ by mala „urýchlene podniknúť kroky“ s cieľom zabezpečiť dodržiavanie tejto dohody.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet