Na hlavný obsah

Biden na stretnutí s Macronom uznal „nemotornosť“ USA pri ponorkovom spore

Ide o doteraz najjasnejší prejav ľútosti zo strany USA.

Biden na stretnutí s Macronom uznal „nemotornosť“ USA pri ponorkovom spore
Francúzsky prezident Emmanuel Macron a americký prezident Joe Biden. Foto: TASR/AP

Spojené štáty v situácii okolo zmluvy o nákupe francúzskych vojenských ponoriek konali „nemotorne“, povedal americký prezident Joe Biden v piatok (29. 10.) počas svojho stretnutia s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Informovala o tom agentúra AFP.

„Nemáme lepšieho spojenca ako Francúzsko,“ povedal Biden na prvom stretnutí s Macronom, odkedy v septembri vypukol tento diplomatický spor.

„To, čo sa stalo, bolo, aby som použil anglickú frázu, nemotorné, nebolo to urobené s veľkou gráciou,“ dodal Biden, ktorý pricestoval do Ríma na nadchádzajúci summit krajín G20.

Ide o doteraz najjasnejší prejav ľútosti zo strany USA od začiatku diplomatického sporu, v rámci ktorého Francúzsko povolalo do Paríža svojich veľvyslancov z Washingtonu a Canberry, komentuje AFP.

„Mal som dojem, že Francúzsko bolo už dávno informované, že dohoda neprejde,“ vysvetlil Biden, ktorý zároveň Francúzsko označil za „mimoriadne, mimoriadne ceneného partnera… a veľmoc samu o sebe“ s „rovnakými hodnotami“ ako USA.

Macron privítal snahy USA vyriešiť túto diplomatickú krízu, pričom poukázal na viacero konzultácií medzi Parížom a Washington, ktoré sa uskutočnili v ostatných týždňoch.

„Vyjasnili sme si to, čo bolo treba,“ povedal Macron. „Na čom však teraz skutočné záleží, je to, čo spolu spravíme v nadchádzajúcich mesiacoch a rokoch,“ dodal.

Francúzsko očakáva od USA podporu svojho boja proti džihádistom v africkom sahelskom regióne, ako aj jasnejšiu podporu plánov na posilnenie obranných schopností Európy, analyzuje AFP.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet