Na hlavný obsah

Dohoda o strategickom partnerstve Iránu a Ruska je pripravená

Irán už skôr v tomto roku podpísal dohodu s Čínou.

Dohoda o strategickom partnerstve Iránu a Ruska je pripravená
Na snímke iránska vlajka. Foto: SITA/AP

Irán je pripravený na podpísanie dohody o strategickom partnerstve s Ruskom. Má ísť o dokument podobný tomu, aký Teherán tento rok uzavrel s Čínou. Informovalo o tom v pondelok (11. 10.) iránske ministerstvo zahraničných vecí, z ktorého vyhlásenia citovala agentúra AFP.

Hovorca zmieneného rezortu uviedol, že obe strany sa už dohodli na východiskových ustanoveniach tohto dokumentu nazvaného globálna dohoda o spolupráci medzi Iránom a Ruskom.

„Sme v procese finalizácie rôznych ustanovení tohto dokumentu, ktorý následne pošleme do Moskvy. V uplynulých rokoch sa stalo nevyhnutným zlepšiť vzťahy Iránu s Ruskom a zameriavať sa na strategické partnerstvá,“ uviedol hovorca a ďalej priblížil, že medzi Iránom, Čínou a Ruskom vzniká tzv. východná os.

Teherán podľa jeho slov dúfa, že dokument o spolupráci Iránu s Ruskom podpíšu obe strany v nasledovných mesiacoch. Irán dosiahol v marci s Čínou dohodu o dlhodobej spolupráci, ktorej zámerom je rozšíriť bilaterálne aktivity v rôznych sektoroch, predovšetkým ekonomickej oblasti, počas najbližších 25 rokov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet