Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Liek proti koronavírusu od spoločnosti Merck znižuje riziko smrti na covid o polovicu

Vyplýva to z predbežných výsledkov štúdií.

Experimentálny perorálny liek proti koronavírusu Molnupiravir od americkej farmaceutickej spoločnosti Merck & Co. znižuje riziko hospitalizácie alebo úmrtia infikovaného pacienta o polovicu. Vyplýva to z predbežných výsledkov klinických štúdií tohto lieku, ktoré Merck zverejnil v piatok (1. 10.), informovali agentúry AP a Reuters.

Merck spolu so svojou partnerskou spoločnosťou Ridgeback Biotherapeutics plánujú podať žiadosť o schválenie tohto lieku rôznym regulačným úradom po celom svete, len čo to bude možné. V prípade, ak by bol liek schválený, išlo by o prvé antivirotikum na liečenie koronavírusu na svete.

Liek na hospitalizovaných nefunguje

Na klinických štúdiách sa zúčastnilo 775 dospelých osôb s miernymi príznakmi koronavírusu, u ktorých sa symptómy prejavovali najviac päť dní. Išlo tak o ľudí, u ktorých bolo ochorenie v počiatočnom štádiu.

Predchádzajúce štúdie totiž preukázali, že Molnupiravir neúčinkuje u ľudí, ktorých už hospitalizovali s ťažkým priebehom ochorenia. U každého z účastníkov výskumu pritom museli evidovať nejaký rizikový faktor, ktorý by mohol prispieť k ťažkému priebehu ochorenia, ako napr. obezitu alebo vysoký vek. Počas výskumu účastníkom päť dní podávali každých 12 hodín buď molnupiravir, alebo placebo.

Počas trvania klinických testov hospitalizovali alebo zomrelo 14,1 percenta pacientov, ktorí užívali placebo. V prípade pacientov, ktorí užívali molnupiravir, toto číslo kleslo takmer o polovicu, na 7,3 percenta. Podľa Mercku nezaznamenali počas 30 dní výskumu ani jedno úmrtie v skupine, ktorá užívala molnupiravir, zatiaľ čo v druhej skupine v súvislosti s koronavírusom zahynulo osem ľudí.

Vedľajšie účinky podľa Mercku evidovali u oboch skupín, avšak častejšie sa vyskytovali v placebo skupine. O aké vedľajšie účinky presne išlo, ale spoločnosť nešpecifikovala.

Cenu lieku zatiaľ neuviedli

Firma tiež uviedla, že do konca tohto roka dokáže vyrobiť desať miliónov dávok tohto lieku. Vláda USA sa pritom už zaviazla, že v prípade, ak liek schváli americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), od spoločnosti kúpi 1,7 milióna dávok Molnupiraviru. Cena tohto lieku zatiaľ nie je známa.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet