Na hlavný obsah

Sme rodina nepodporí reformu nemocníc. Lengvarský označil debatu s hnutím za korektnú

OĽANO a SaS návrh podporia.

Vladimír Lengvarský a Peter Pčolinský
Na snímke minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽANO) a predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter PčolinskýFoto: TASR, koláž: RTVS
Foto: TASR, koláž: RTVS

Hnutie Sme rodina nepodporí v predloženej forme reformu nemocníc. Po štvrtkovom (21. 10.) rokovaní poslaneckého klubu hnutia s ministrom zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nom. OĽANO) to povedal šéf klubu Peter Pčolinský.

Sme rodina je ochotná sa ešte o téme rozprávať, pokiaľ by ministerstvo zdravotníctva stihlo „obehnúť“ dotknuté regióny a získať si ich podporu. Lengvarský verí, že budú ešte diskutovať.

Chcú súhlas starostov či riaditeľov nemocníc

„Ministrovi sme oznámili, že v tejto chvíli našu podporu nemá, pokiaľ nedostaneme z regiónov, priamo od starostov, primátorov, riaditeľov konkrétnych nemocníc informáciu, že je to v poriadku a dohodli sa,“ povedal novinárom Pčolinský.

Reformy by sa podľa neho mali konzultovať s dotknutými regiónmi. Ministrovi vyčítajú komunikáciu so samosprávami či predstaviteľmi nemocníc.

„Na niektoré otázky sme nedostali odpoveď, nevedeli nám dať záruky na papieri, že niečo bude tak alebo onak. Pretože pre nás je veľmi dôležité, aby sme nevypisovali bianko šek, a potom o rok, aby sme neboli prekvapení, že ten výsledok je nejaký,“ doplnil.

Lengvarský označil debatu s poslancami hnutia za korektnú a že si vzájomne vyjasnili pozície. „Verím, že budeme úspešne pokračovať ďalej,“ povedal novinárom. „Viera je silná vec,“ reagoval Pčolinský.

Bittó Cigániková: Ide o politickú otázku

Šéfka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS) hovorí, že reforma môže prejsť aj bez podpory Sme rodina. Pčolinský hovorí o opaku. „To sme nikdy nepovedali,“ reagoval na otázku novinárov, či je možné, že Sme rodina odíde z koalície, ak prejde reforma. „Keď si vedia zohnať podporu aj bez nášho klubu, nech sa páči,“ doplnil.

Šéf SaS a minister hospodárstva Richard Sulík potvrdil, že reformu podporí všetkých 19 členov klubu SaS. Bittó Cigániková si myslí, že výhrady Sme rodina sú skôr politickou otázkou a nejde o reálne obavy.

„Až o rok má vzniknúť konkrétna mapa, a my sa rozprávame len o tom, aký kvalitatívny štandard má nemocnica či oddelenie dosiahnuť a nie o konkrétnych nemocniciach. Je na škodu hovoriť, kde bude nemocnica a kde nie. To ešte nikto v koalícii nevie,“ skonštatovala.

Vyjednávanie je legitímne

Bittó Cigániková si myslí, že aj bez Sme rodina majú dosť hlasov na to, aby reforma prešla. „Verím, že všetky ostatné strany ostanú zodpovedné,“ povedala. Dúfa, že keď šéfovi Sme rodina Borisovi Kollárovi vysvetlia následky toho, ak by nedošlo k žiadnym zmenám, názor zmení.

„Ak jednu z najhustejších nemocničných sietí ďalej nebudeme vedieť uživiť finančne, či už zaplatiť personál alebo vybaviť materiálno-technické zabezpečenie, je to vážne ohrozenie zdravia a života obyvateľov,“ doplnila.

Ak by chcel Kollár vyjednávať o podpore, bolo by to podľa nej legitímne. „Nech sa pýta, čo by chcel,“ dodala.

Šéf poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš povedal, že poslanci hnutia sú pripravení reformu podporiť.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko