Na hlavný obsah

Zemetrasenie v Tokiu zranilo 32 ľudí a obmedzilo dopravu

V Japonsku sa triasla zem vo štvrtok večer miestneho času.

Zemetrasenie v Tokiu zranilo 32 ľudí a obmedzilo dopravu
Vlaky vykoľajené po zemetrasení v Japonsku. Foto: ČTK/AP

Podľa aktualizovaných údajov utrpelo najmenej 32 ľudí zranenia po silnom zemetrasení, ktoré zasiahlo vo štvrtok (7. 10.) večer miestneho času oblasť japonskej metropoly Tokio a jej okolie. Informovala o tom v piatok agentúra DPA s odvolaním sa na miestne médiá.

Podľa piatkovej (8. 10.) správy Japonského meteorologického ústavu (JMA) malo zemetrasenie magnitúdu 5,9. Pôvodne ústav informoval o otrasoch s magnitúdou 6,1.

Epicentrum zemetrasenia, ktoré nastalo o 22.41 h tamojšieho času (15.41 SELČ) v hĺbke 80 kilometrov, sa podľa Japonského meteorologického ústavu nachádzalo v prefektúre Čiba, východne od Tokia.

Otrasy si vyžiadali aj dočasné pozastavenie vlakovej dopravy i metra. Podľa úradov však zemetrasenie nespôsobilo väčšie materiálne škody ani riziko vzniku vĺn tsunami.

Úrady v súvislosti s otrasmi nezaznamenali v jadrových zariadeniach v oblasti nijaké odchýlky od normálnych hodnôt.

Prevádzkovateľ elektrickej siete TEPCO informoval, že v centre Tokia sa bez elektrického prúdu dočasne ocitlo približne 250 domov. Dočasne bola pozastavená premávka rýchlovlakov šinkansen do Tokia, rovnako ako metro a okružná železničná linka premávajúca cez centrum hlavného mesta. Po bezpečnostných kontrolách sa však ich premávky obnovili.

Ľudia na viacerých miestach japonského hlavného mesta uviazli vo výťahoch, ktoré sa pri otrasoch automaticky zastavili. Vo viacerých častiach metropoly boli poškodené aj podzemné vodovodné potrubia.

Nový japonský premiér Fumio Kišida na sociálnej sieti vyzval ľudí, aby sledovali správy a dávali si na seba pozor. Uviedol tiež, že zemetrasenie bolo najsilnejším, aké Tokio zažilo od marca 2011.

Väčšina vlakových liniek v Tokiu a okolí bola v piatok v prevádzke, mnoho vlakov ale malo podľa AP meškania a boli preplnené. Pred tokijskou železničnou stanicou Šindžuku sa v čase rannej špičky tvorili dlhé rady ľudí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet