Na hlavný obsah

Austrália pre variant omikron odkladá otvorenie hranice

Hranice sa mali otvoriť od 1. decembra.

Austrália pre variant omikron odkladá otvorenie hranice
Pasažieri na letisku v Sydney oblečení v ochranných oblekoch. Foto: twitter/ 5 News Australia

Austrálska vláda v pondelok (29. 11.) rozhodla, že pozdrží plán uvoľňovania obmedzení na hraniciach týkajúci sa ich možného znovuotvorenia pre zahraničných držiteľov austrálskych víz. Toto rozhodnutie vláda prijala v reakcii na šírenie nového koronavírusového variantu omikron, informovali agentúry AFP a Reuters.

Po pondelkovom mimoriadnom rokovaní vlády oznámil austrálsky premiér Scott Morrison, že avizované znovuotvorenie štátnych hraníc pre držiteľov austrálskych víz, ku ktorému malo prísť 1. decembra, sa odkladá o najmenej dva týždne.

Týmto rozhodnutím pritom vláda pozastavuje aj otvorenie hraníc pre turistov z Japonska a Južnej Kórey, ktoré malo nastať takisto 1. decembra.

Morrison označil rozhodnutie o pozdržaní opätovného otvorenia hraníc za „nevyhnutné a dočasné“ a založené na medicínskych odporúčaniach.

„Dočasné pozastavenie zabezpečí Austrálii čas na zozbieranie informácií, ktoré potrebujeme na to, aby sme lepšie porozumeli variantu omikron,“ uviedol Morrison.

Austrálsky premiér pritom poukázal na obavy v súvislosti s variantom omikron týkajúce sa „účinnosti vakcín, rozsahu ochorenia vrátane toho, či nevyvoláva miernejšie symptómy, ako aj úrovne prenosnosti“ tohto variantu.  

V Austrálii pritom doposiaľ zaznamenali päť prípadov nákazy omikronom.

Prísne opatrenia

Austrália zaviedla v čase koronavírusovej pandémie jedny z najprísnejších a najdlhšie trvajúcich opatrení na svojich hraniciach na svete. Austrálske hranice sú zatvorené pre väčšinu sveta už viac ako 20 mesiacov, čo spôsobilo nedostatok pracovnej sily v krajine a ohrozilo turistický priemysel.

Austrálske hranice sú v súčasnosti otvorené pre austrálskych občanov, ľudí s trvalým pobytom a Sigapurčanov, avšak nie pre odhadovaných 1,4 milióna kvalifikovaných pracovníkov zo zahraničia, ktorí v Austrálii žijú a v súčasnosti chýbajú, lebo po opustení Austrálie sa teraz nesmú do krajiny vrátiť.

Pozastavenie znovuotvorenia hraníc okrem toho spôsobuje obavy aj v školskom sektore. Podľa združenia austrálskych univerzít sa totiž mimo Austrálie v súčasnosti nachádza približne 130 000 zahraničných študentov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet