Na hlavný obsah

Egypt začne s klinickými skúškami novej vakcíny proti covidu

V krajine je zaočkovaná len malá časť populácie.

Egypt začne s klinickými skúškami novej vakcíny proti covidu
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Egypt začne s klinickým testovaním vlastnej novej vakcíny proti koronavírusu, potvrdil v nedeľu (14. 11.) úradujúci egyptský minister zdravotníctva Chálid Abdal Gafár. Informovala o tom agentúra AP.

Klinické skúšanie vakcíny s názvom „COVI VAX“ začne s desiatkami, následne stovkami a nakoniec bude zahŕňať tisíce ľudí, dodal.

Nedeľňajšie vyhlásenie v Káhire bolo prvým náznakom, že egyptskí výskumníci pokročili od výroby očkovacej látky a jej prvého testovania k jej podávaniu ľuďom, ktorí sú predmetom výskumu, pripomína AP.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) predtým uznala egyptskú vakcínu ako jednu zo stoviek z celého sveta, ktoré sú v štádiu vývoja.

„Je to veľmi dôležitá strategická situácia, že existuje egyptská vakcína, na ktorú sa v nadchádzajúcom období môžeme spoľahnúť,“ uviedol šéf rezortu zdravotníctva, ktorý je zároveň ministrom pre vysoké školstvo a riaditeľom národného výskumného ústavu v krajine.

Egyptská vláda sa v súčasnosti pokúša presvedčiť viac obyvateľov, aby sa dali zaočkovať proti ochoreniu COVID-19, pripomína AP. Počty prípadov nákazy v uplynulých týždňoch v krajine stúpli. Od pondelka (15. 11.) sa budú podľa očakávania všetci štátni zamestnanci v Egypte musieť pri vstupe do práce preukázať dokladom o očkovaní proti koronavírusu.

Egypt je takmer výlučne závislý od dodávok vakcín z iných krajín, najmä prostredníctvom medzinárodnej iniciatívy COVAX určenej na poskytovanie vakcín rozvojovým krajinám, píše AP. Podľa egyptskej vlády sa v krajine doposiaľ podarilo zaočkovať viac než 14 percent obyvateľov.

Od začiatku pandémie zahynulo v Egypte podľa údajov rezortu zdravotníctva 19 435 ľudí, kým nákaza sa potvrdila v 343 026 prípadoch, pričom sa predpokladá, že skutočné počty sú oveľa vyššie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet