Na hlavný obsah

Migranti opúšťajú tábor pri hranici, odvážajú ich bieloruské úrady, hlásia Poliaci

Lukašenko prehral bitku o hranice, znie z ministerstva vnútra.

Migranti opúšťajú tábor pri hranici, odvážajú ich bieloruské úrady, hlásia Poliaci
Na snímke migranti v tábore na poľsko-bieloruských hraniciach. Foto: TASR/AP

Migranti opúšťajú tábor na bieloruskej strane hranice s Poľskom, odkiaľ ich údajne odvážajú autobusmi bieloruské úrady. Uviedol to v stredu (17. 11.) námestník poľského ministra vnútra Maciej Wasik, informovala tlačová agentúra PAP.

Pre televíziu Republika povedal, že tábor migrantov neďaleko poľskej pohraničnej obce Kužnica sa začal vyprázdňovať, keď režim bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka začal zabezpečovať dopravu z oblasti. Noc na stredu bola podľa neho po utorkových (16. 11.) násilnostiach pokojná.

„Vyzerá to, akoby Lukašenko prehral bitku o hranice,“ vyhlásil Wasik s tým, že bieloruského lídra „prekvapil silný poľský odpor“.

„Najväčším spojencom Lukašenka v Európe je politická korektnosť, elita, ktorá vyvíja tlak na (bezpečnostné) služby a hovorí, že používame fašistické metódy,“ citovala Wasika PAP.

„Aktivity v Poľsku dávali Bielorusku nádej, že podľahneme tlaku politickej korektnosti,“ uviedol politik vládnej strany Právo a spravodlivosť a dodal, že najdôležitejšie je zaistiť bezpečnosť miestnych obyvateľov.

Poľský minister obrany Mariusz Blaszczak predtým v poľskom rozhlase povedal, že vyriešenie migračnej krízy na poľsko-bieloruských štátnych hraniciach môže trvať ešte celé mesiace či dokonca roky.

Na bieloruskej strane hraníc s Poľskom táboria tisíce migrantov, ktorých tam podľa poľskej vlády nalákal bieloruský režim. Poľsko a pobaltské štáty obviňujú Lukašenka, že vyvoláva krízu zámerne, aby destabilizoval Európsku úniu odvetou za sankcie, ktoré na jeho krajinu uvalil Brusel.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet