Na hlavný obsah

Tisícky lekárov hrozia výpoveďami, ak sa ich podmienky nezlepšia

Zdravotníctvo podľa nich melie z posledného.

Tisícky lekárov hrozia výpoveďami, ak sa ich podmienky nezlepšia
Foto: TASR/AP

Dať výpoveď zo služieb je momentálne pripravených 2 511 lekárov. Sú to lekári zo všetkých fakultných, univerzitných aj okresných nemocníc. Tí sa podpísali pod deklaráciu o pripravenosti k výpovediam zo služieb, ak sa nezlepšia ich podmienky a nebude sa riešiť mimoriadne vážna situácia v slovenskom zdravotníctve.

V piatok (5. 11.) o tom informovali zástupcovia Lekárskeho odborového združenia (LOZ) s tým, že situácia v zdravotníctve sa nezmenila a naďalej sa zhoršuje.

Máme nadpolovičnú väčšinu nemocničných lekárov, ktorí nevidia dôvod dobrovoľne súhlasiť s nadlimitnou nadčasovou prácou, lebo nie lekári, ale systém opustil pacienta,“ vyhlásil predseda LOZ Peter Visolajský.

Lekári sú preťažení nadčasmi

Pripomína, že chod slovenských nemocníc nie je možný bez dobrovoľných súhlasov lekárov na nadčasovú prácu. Ako tvrdí, lekári odmietajú viac akceptovať rozklad zdravotníctva a zhoršujúce sa podmienky pre pacientov, keďže nevidia zo strany vlády a ministerstva zdravotníctva kroky k riešeniu situácie.

Viac ako 2 500 lekárov podľa Visolajského dáva vláde verejnú výzvu a upozorňuje ju, že sú ochotní pristúpiť aj k tomu, že ukážu v „plnej nahote“, že celé zdravotníctvo na Slovensku už teraz funguje len na základe preťažovania lekárov nadčasovou prácou.

Odborári pripomínajú, že v septembri predstavili osem požiadaviek na zlepšenie podmienok a personálnu stabilizáciu lekárov a zdravotných sestier, ozdravenie nemocníc a zabezpečenie starostlivosti o pacientov vo veľkých mestách i v odľahlých regiónoch. Stretli sa aj s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (nom. OĽANO).

„Žiaľ, ani toto stretnutie riešenia neprinieslo. Ministerstvo aj vláda prezentuje ako univerzálne riešenie všetkých problémov zdravotníctva optimalizáciu siete nemocníc. To však nie je pravda, to nie je riešením problémov,“ povedal Visolajský. LOZ podľa neho mrzí, že si doteraz na stretnutie nenašiel čas premiér Eduard Heger (OĽANO).

Systém na zdravotníkoch parazituje

Zdravotníctvo na Slovensku podľa odborárov „melie z posledného“ a zo systému v uplynulom období odišlo už vyše 1 200 sestier a stoviek lekárov. Slovensko, ako podotkli, stráca konkurencieschopnosť pri získavaní nových lekárov a sestier.

„Časový limit vláde a ministerstvu nedávame my, ale systém, ktorý prestáva fungovať. Vedelo sa, že príde ďalšia vlna pandémie i to, že z nemocníc odchádzajú sestry i lekári. Čo štát spravil preto, aby sa tak nestalo,“ skonštatoval Visolajský.

Myslí si, že systém parazituje na zdravotníkoch preťažovaných nadčasmi. Zároveň informoval, že podpisy lekárov pod deklaráciu o pripravenosti k výpovediam zo služieb naďalej pribúdajú a riešenie zo strany štátu neprichádza.

Ministerstvo pracuje na zlepšení podmienok

Na situáciu zareagovalo aj ministerstvo zdravotníctva, ktoré ubezpečuje, že tím tvrdo pracuje na viacerých dôležitých krokoch v prospech pacienta a zdravotníkov v systéme.

„Robíme všetko pre to, aby sa finančné ohodnotenie zdravotníkov od budúceho roku zlepšilo, zdravotníci zatiaľ ako jediní budú mať valorizované platy, pracujeme tiež na zmenách v oblasti vzdelávania, zjednodušujeme podmienky na príchod lekárov zo zahraničia, plánujeme zaviesť inštitút dočasnej odbornej stáže, vďaka ktorej budú môcť lekári zo zahraničia skôr pracovať v systéme pri pacientovi a mnoho ďalších krokov,“ uvádza sa v stanovisku ministerstva.

Ministerstvo apeluje a prosí lekárov, aby sa sústredili na ochranu zdravia a životov ľudí. „Veľmi pekne prosíme lekárov a všetkých zdravotníkov o to, aby zostali stáť pri pacientovi.“ Rezort tvrdí, že intenzívne pracuje na tom, aby zdravotníci mali lepšie podmienky a boli za svoju prácu adekvátne ohodnotení.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko