Na hlavný obsah

Európskych diplomatov sklamal prístup Iránu na jadrových rokovaniach

Rozhovory by mali pokračovať v pondelok.

Európskych diplomatov sklamal prístup Iránu na jadrových rokovaniach
Na snímke iránska jadrová elektráreň pri meste Búšehr. Foto: TASR/AP

Týždeň rokovaní vo Viedni o obnovení jadrovej dohody z roku 2015 nepriniesol žiaden pokrok, uviedli diplomati z Francúzska, Británie a Nemecka s tým, že iránska delegácia dokonca predložila rozsiahle zmeny už dohodnutých bodov navrhovanej rezolúcie. Informovala o tom agentúra Reuters.

Ako pripomína agentúra AFP, toto siedme kolo rokovaní medzi Iránom a západnými mocnosťami je prvým, odkedy sa v auguste stal prezidentom islamskej republiky konzervatívec Ebráhím Raísí. Práve jeho zvolenie spôsobilo, že v týchto rokovaniach nastala päťmesačná prestávka.

Sklamanie a znepokojenie

Rozhovory by mali pokračovať v pondelok (6. 12.), momentálne sú však na pokraji kolapsu, komentuje Reuters. Iránska delegácia totiž chce meniť text rezolúcie, ktorá je podľa európskych predstaviteľov už na 70 až 80 % hotová.

„Irán pred viac ako piatimi mesiacmi prerušil rokovania. Odvtedy zaznamenal výrazný posun vo svojom jadrovom programe. Teraz chce zrušiť doteraz dosiahnutý diplomatický pokrok,“ uviedli vo vyhlásení vysoko postavení predstavitelia Francúzska, Británie a Nemecka.

Tieto tri európske mocnosti tiež vyjadrili „sklamanie a znepokojenie“ nad požiadavkami Iránu, keďže niektoré sú podľa nich nezlučiteľné s podmienkami pôvodnej jadrovej dohody.

Blinken nevylučuje inú cestu

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken dokonca naznačil, že Washington sa k rokovaniam, na ktorých sa zúčastňuje nepriamo, v pondelok nevráti, ak Irán nezmení svoj prístup.

„Za uplynulých niekoľko dní sme boli svedkami toho, že Irán zjavne nie je pripravený urobiť, čo je potrebné na návrat k plneniu dohody, a preto sme ukončili toto kolo rozhovorov vo Viedni,“ priblížil Blinken na virtuálnej konferencii Reuters Next.

„Budeme veľmi úzko a starostlivo konzultovať so všetkými našimi partnermi v tomto procese a uvidíme, či má Irán záujem sa vážne angažovať,“ dodal šéf americkej diplomacie.

„Ak sa cesta k opätovnému dodržiavaniu dohody ukáže ako slepá ulička, pôjdeme inou cestou,“ povedal Blinken, odmietol však uviesť podrobnosti.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet