Na hlavný obsah

Pellegrini: Mrzí ma, že sa časť opozície pridala k antivaxerskej vlne

Raši kritizoval vládu, že premárnila leto.

Pellegrini: Mrzí ma, že sa časť opozície pridala k antivaxerskej vlne
Na snímke predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini. Foto: TASR

Lídra mimoparlamentného Hlasu-SD a nezaradeného poslanca Národnej rady (NR) SR Petra Pellegriniho mrzí, že sa časť opozície „vrhla na antivaxerskú vlnu“. Vládnej koalícii vyčíta, že chaos a zlá komunikácia pri ich opatreniach znížili dôveryhodnosť samotného kabinetu i nariadení.

Tvrdí, že jeho strana od začiatku pandémie vyzývala na dodržiavanie opatrení a na očkovanie. Priznal, že obmedzenia pre neočkovaných na nich možno majú väčší efekt než kampaň, no nestotožňuje sa s nimi.

„Hlas-SD v oblasti očkovania neuhol ani raz z rétoriky, odporúčali sme ho úplne od začiatku s tým, že sme nikdy neopustili ani náš postoj, že musí byť dobrovoľné,“ povedal s tým, že vyzýval na očkovanie seniorov a naďalej nabáda k dodržiavaniu opatrení. Každý si podľa neho môže o opatreniach myslieť svoje, no ak raz platia, treba ich rešpektovať.

Silu extrémistov dáva za vinu vláde

Skonštatoval, že opozícia v tomto nie je konzistentná a mrzí ho, že je tu aj extrémnejšia časť. „To určite škodí. Na druhej strane, ak by sme mali dôveryhodnú vládu, ktorej ľudia dôverujú, tá by si vedela poradiť aj s takouto malou skupinkou extrémistov, nemali by taký silný hlas, nedokázali by také veľké množstvo ľudí ovplyvniť.“

Na otázku, či by nebolo lepšie spojiť sa s ostatnou opozíciou a vyzývať k zodpovednosti, reagoval, že si nie je istý, či by sa vedeli so Smerom-SD dohodnúť. Vzhľadom na pandemickú situáciu by Hlas-SD neorganizoval protesty.

„Určite si nemyslím, že počas druhej alebo tretej vlny organizovať podujatia, kde sa nenosia rúška, kde sú tisíce ľudí na jednom mieste a kde sa dokonca spochybňuje všetko, čo sa týka ochorenia COVID-19 a opatrení, je to správne.“ Deklaroval, že Hlas-SD chce ísť inou cestou.

Vláda premárnila leto, tvrdí Raši

Podpredseda Hlasu-SD Richard Raši v súvislosti s pandémiou poznamenal, že vláda opäť premárnila leto. Kritizoval i nedostatok vakcín v úvode roka.

„Očkovacia kampaň ako keby nebola a vláda dokonca nezverejňovala, aj napriek výzvam strany, všetky a pravdivé informácie o tom, koľko očkovaných a akými vakcínami ochorelo, dostalo sa do nemocníc, na ventiláciu, prípadne koľko z nich zomrelo,“ uviedol Raši. Za zbytočne vyhodené peniaze označil očkovaciu lotériu.

Podotkol, že hoci na začiatku pandémie vláda nakúpila takmer 1 000 nových pľúcnych ventilácií, pri 380 ventilovaných pacientoch boli nemocnice na vrchole kapacít. Chybu vidí v nedostatku zdravotníkov a sestier.

Viackrát kritizoval aj nedostatočné financie v štátnom rozpočte na ďalší rok pre kapitolu zdravotníctva. Vláde tiež vyčíta, že hoci prijala zákon na vytvorenie špeciálnych „covidových ambulancií“, ani jedna nevznikla.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko