Na hlavný obsah

Slovensko nakúpi ďalšie lieky proti covidu

Majú potenciál znížiť počet hospitalizácií.

Slovensko nakúpi ďalšie lieky proti covidu
Experimentálny liek Paxlovid od americkej spoločnosti Pfizer. Foto: TASR/AP

Na liečbu ochorenia COVID-19 Slovensko nakúpi ďalšie lieky, a to konkrétne Paxlovid a Ronapreve. Nákup schválila vláda v stredu (8. 12.) v súvislosti s kritickým vývojom pandémie v krajine.

Materiál ministerstva zdravotníctva uvádza, že oba lieky majú potenciál znížiť počet hospitalizovaných pacientov s ťažkým priebehom ochorenia, a tým odbremeniť zdravotnícke zariadenia a vyčerpaných zdravotníkov, ale aj znížiť náklady súvisiace s hospitalizáciou.

Lieky sú určené najmä pre vekovú kategóriu 50 a viac rokov. Rezort zdravotníctva uvádza, že až 97 % všetkých úmrtí na covid predstavujú práve pacienti z tejto vekovej kategórie.

Európska lieková agentúra (EMA) schválila liek Ronapreve na liečbu covidu pre ľudí vo veku od 12 rokov s minimálnou telesnou hmotnosťou 40 kilogramov, ktorí nepotrebujú liečbu kyslíkom a je u nich zvýšená pravdepodobnosť výskytu ťažkého priebehu ochorenia. Podáva sa prostredníctvom jednorazovej intravenóznej injekcie.

V prípade Paxlovidu EMA ešte len začala s jeho hodnotením.

Na Slovensko by malo prísť 60 000 dávok lieku Paxlovid, ktorý by mal byť dostupný v priebehu januára až marca 2022, a 5 000 kusov Ronapreve s dostupnosťou na prelome decembra a januára. Celkové náklady na nákup liekov predstavujú vyše 55 miliónov eur.

Impulzom pre nákup ďalších liekov je aj skutočnosť, že dodávku antivirotika Lagevrio s účinnou látkou molnupiravir, ktoré ministerstvo zdravotníctva objednalo na konci novembra, výrobca nie je schopný zabezpečiť v dostatočnom množstve.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko