Na hlavný obsah

Omikron je násobne nákazlivejší aj medzi očkovanými

Ukázala to dánska štúdia.

Omikron je násobne nákazlivejší aj medzi očkovanými
Muž dostáva vakcínu proti ochoreniu COVID-19 v dánskom meste Frederikshavn. Foto: TASR

Koronavírusový variant omikron dokáže obísť imunitu očkovaných 2,7 až 3,7-krát ľahšie ako predchádzajúci prevažujúci variant delta. Ukazuje to dánska štúdia, o ktorej v pondelok (3. 1.) informovala agentúra Reuters. Podľa nej zistenie čiastočne vysvetľuje rýchlejšie šírenie omikronu.

Od objavenia silne zmutovaného variantu omikron vlani v novembri sa vedci usilovne snažia zistiť, či spôsobuje menej závažný priebeh ochorenia COVID-19 a prečo sa zdá byť nákazlivejším než variant delta.

Schopnosť obísť imunitný systém

Vírus môže byť ľahšie prenosný z mnohých dôvodov. Medzi nimi je doba, počas ktorej vydrží vo vzduchu, schopnosť uchytiť sa na bunky či schopnosť obísť imunitný systém organizmu.

Vedci z Kodanskej univerzity, dánskeho štatistického úradu a sérologického inštitútu SSI v polovici decembra sledovali 12 000 dánskych domácností a zistili, že medzi očkovanými Dánmi je omikron 2,7 až 3,7-krát nákazlivejší ako delta.

Výskum ukazuje, že vírus sa šíri rýchlejšie hlavne z toho dôvodu, že sa dokáže lepšie vyhnúť imunite získanej očkovaním.

„Naše zistenia potvrdzujú, že rýchle šírenie omikronu možno pripísať skôr schopnosti obísť imunitu, než jemu vlastnú vyššiu základnú prenosnosť,“ uviedli vedci.

V Dánsku, ktoré má cez 5,7 milióna obyvateľov, má dokončené očkovanie 78 percent populácie. Tretiu posilňujúcu dávku dostalo 48 percent Dánov.

​Viac ako 80 percent Dánov pritom dostalo vakcínu od dvojice firiem Pfizer/BioNTech. Štúdia tiež potvrdila, že ľudia s posilňujúcou dávkou vírus oproti neočkovaným prenášajú s menšou pravdepodobnosťou, bez ohľadu na variant.

Nákazlivejší, no miernejší

Aj keď je omikron nákazlivejší, zdá sa, že spôsobuje menej závažné ochorenie, povedala miestnym médiám technická riaditeľka SSI Tyra Groveová Krauseová.

„Kým omikron je aj tak schopný zaťažiť naše zdravotníctvo, všetko nasvedčuje tomu, že je miernejší ako variant delta,“ povedala vedkyňa a dodala, že riziko hospitalizácie s omikronom je polovičné oproti delte. K podobným záverom dospeli aj iné štúdie.

Z celkom 93 ľudí, ktorí boli v druhej polovici decembra v Dánsku hospitalizovaní s covidom spôsobeným variantom omikron, menej ako päť potrebovalo intenzívnu starostlivosť.

„To by nás mohlo vytiahnuť z pandémie tak, že toto bude posledná koronavírusová vlna,“ verí Groveová Krauseová.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet