Na hlavný obsah

Omikron ohrozuje fungovanie nocľahární pre bezdomovcov

Situáciu pomáha zlepšovať očkovanie proti covidu.

Omikron ohrozuje fungovanie nocľahární pre bezdomovcov
Ilustračná foto. Foto: RTVS

Dobrovoľné organizácie, ktoré sa starajú o bezdomovcov, sa obávajú, že pre omikron pôjdu mnohí ich zamestnanci do karantény. Hľadajú preto dobrovoľníkov. Podobnú situáciu zažili pred rokom, keď niektoré nocľahárne pre veľký nápor pozitívne testovaných museli vytvoriť covidové zóny. Infikovaní neboli len ľudia bez domova, ale aj zamestnanci.

Fungovanie služieb pre ľudí bez domova ohrozoval v predošlých vlnách nedostatok zamestnancov, ktorí dostali koronavírus. Riaditeľ zariadenia DePaul Slovensko Jozef Kákoš hovorí, že na to, aby ich udržali aj v súčasnosti, potrebujú pomoc dobrovoľníkov.

Pozrite si celú reportáž RTVS:

„Pomerne skoro po zverejnení (výzvy) sa nám prihlásil pomerne veľký počet dobrovoľníkov – cez 30, takže sme ju hneď aj zastavili. Už prebehli aj prvé online školenia a včera už aj prví dobrovoľníci išli do našich služieb,“ uviedol Kákoš.

Ak sa medzi ľuďmi bez domova objaví covid, mali by ísť do karanténneho mestečka. Situácia v ňom sa v porovnaní s vlaňajškom výrazne zlepšila. Počas druhej vlny sa v zariadení vystriedalo takmer 300 ľudí.

Situácia sa podľa riaditeľa Jozefa Kákoša zlepšila vďaka očkovaniu. Mnohí klienti sa však doteraz nedostali k posilňujúcej dávke. Mobilné tímy zatiaľ očkovali ľudí bez domova trikrát, a to v Košiciach a Bratislave.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko