Na hlavný obsah

Majster operiet a priekopník populárnej hudby Gejza Dusík sa narodil pred 115 rokmi

Napísal viac ako 250 tanečných piesní.

Majster operiet a priekopník populárnej hudby Gejza Dusík sa narodil pred 115 rokmi
Skladateľ Gejza Dusík. Foto: TASR

Hudobný skladateľ a priekopník slovenskej populárnej hudby Gejza Dusík skomponoval okolo 250 tanečných piesní a viacero hudobných komédií a operiet.

Piesňový a operetný skladateľ zložil dvanásť operiet, piesne z nich sa stali hitmi, medzi nimi Vám, jedine Vám, Poprosme hviezdy či Pieseň o rodnej zemi.

Gejza Dusík sa narodil 1. apríla 1907 v obci Zavar v okrese Trnava. Keď zmaturoval, prišlo náročné rozhodovanie medzi lekárskym povolaním a hudbou. Rodičia z neho chceli mať lekára, mladého Dusíka však viac lákal svet hudby. Začal študovať na lekárskej fakulte v Bratislave, absolvoval štyri semestre, ale láska k hudbe nakoniec zvíťazila.

Hudobný skladateľ Gejza Dusík. ZDROJ: TASR

Hre na klavír sa venoval od detstva a v rokoch 1932 až 1936 študoval kompozíciu na rakúskej škole Neues Wiener Conservatorium. Prvé piesne zložil už počas štúdií vo Viedni, mali výborný ohlas a vysielal ich aj rakúsky rozhlas.

Už v roku 1935 mala v Slovenskom národnom divadle (SND) premiéru Dusíkova prvá opereta Tisíc metrov lásky. Vtedy mal jej autor 28 rokov.

Prečo sa Dusík rozhodol pre hudbu?

V roku 1930 prišiel do známeho bratislavského zábavného podniku mladý medik a zahral primášovi cigánskej kapely Alexandrovi Bitóovi svoju pieseň Neplač.

Kapela mala dovtedy v repertoári iba zahraničné šlágre. Dusíkova pieseň zožala taký úspech, že ju v priebehu niekoľkých dní hrali už vo všetkých bratislavských kaviarňach.

Spolu s textárom a libretistom Pavlom Braxatorisom napísal Gejza Dusík ďalšie úspešné piesne. Po úspechu operety Rodný môj kraj mala v roku 1939 premiéru ďalšia opereta Modrá ruža.

Úspech operety Modrá ruža bol ohromný. V titulných postavách hrali Mária Kišoňová-Hubová a Štefan Hoza. Postupne prešla táto opereta všetkými 13 československými hudobnými divadlami. Hrala sa aj v slovinskej Ľubľane a v rakúskom Wittenbergu.

Operety priniesli mnoho známych piesní

V roku 1940 na scéne SND mala premiéru štvrtá Dusíkova opereta. Z nej sa stali hitmi dve skladby Saigon, ty mesto krásnych žien a Dedinka v údolí.

V roku 1941 sa na scéne v Bratislave objavila hudobná komédia Turecký tabak, dva roky na to opereta Osudný valčík na libreto Ota Kaušitza, v roku 1944 ďalšia opereta Čarovný prsteň. Z týchto operiet vzišli ďalšie slovenské hity – Vám, jedine Vám a Poprosme hviezdy. K obom napísal texty Oto Kaušitz, rodák z Piešťan a Dusíkov rovesník.

Po Otovi Kaušitzovi prišlo opäť Dusíkove obdobie spolupráce s Pavlom Braxatorisom. Na jeho libreto vznikla opereta Zlatá rybka, ktorá mala v roku 1954 premiéru na Novej scéne.

V roku 1956 diváci vzhliadli ďalšiu operetu Gejzu Dusíka Hrnčiarsky bál. Príbeh zo štúrovských čias posadil Braxatoris do typického slovenského koloritu. Pri skladaní tejto operety ovplyvnil čiastočne Dusíka jeho priateľ, stupavský keramikár Ferdiš Kostka. Z operety Hrnčiarsky bál sa stala hitom Pieseň o rodnej zemi.

Viaceré piesne zľudoveli

V nasledujúcich rokoch mali premiéru ďalšie operety a hudobné komédie Gejzu Dusíka Karneval na Rio Grande (1963) a To by bola láska (1971). Jeho operety hralo s úspechom aj Pražské Hudební divadlo v Karlíne či ostravská alebo olomoucká opereta.

Niektoré piesne sa stali hitmi. Mnohé piesne z 12 operiet Gejzu Dusíka doslova zľudoveli. Okrem nich napísal viac ako 250 tanečných piesní. Z nich sa skoro 30 stalo hitmi a v súčasnosti patria do zlatého fondu evergreenov.

„Začiatky boli ťažké, bolo treba napísať takú pieseň, ktorá by bola v konkurencii so zahraničnými. Zrodili sa také piesne, ktoré sa spievajú dodnes,“ odvysielalo spomienky Dusíka na jeho začiatky Rádio Regina Západ.

Gejza Dusík zomrel v Bratislave 6. mája 1988 vo veku 81 rokov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko