Na hlavný obsah

Takmer 5 miliónov ukrajinských detí muselo opustiť svoje domovy. Tie čo ostali, môžu trpieť hladom

Počas konfliktu zatiaľ umrelo asi 142 detí.

Takmer 5 miliónov ukrajinských detí muselo opustiť svoje domovy. Tie čo ostali, môžu trpieť hladom
Chlapci pozerajú von cez okno detského domova v ukrajinskom Charcyzku - ilustračná snímka- Foto: TASR/AP

Takmer päť miliónov ukrajinských detí – skoro dve tretiny – muselo pre ruskú vojenskú ofenzívu opustiť svoje domovy. V pondelok (11. 4.) to uviedol Detský fond OSN (UNICEF).

Riaditeľ UNICEF-u pre krízové programy Manuel Fontaine, ktorý sa práve vrátil z Ukrajiny, povedal, že vysídlenie 4,8 milióna z 7,5 milióna detí na Ukrajine za taký krátky čas je niečo, čo sa nestalo za uplynulých 31 rokov.

„Donútili ich všetko opustiť – svoje domovy, školy a často aj svojich príbuzných,“ povedal na zasadaní Bezpečnostnej rady OSN.

Mnohé z detí, ktoré ostali, trpia hladom

„Z 3,2 milióna detí, ktoré podľa odhadov zostali vo svojich domovoch, môže takmer polovica trpieť nedostatkom jedla,“ varoval Fontaine.

Situácia je podľa neho pravdepodobne horšia v mestách ako Mariupol a Cherson. Obyvateľov odrezali od prístupu k vode a k hygiene a prerušili tam dodávky potravín a liekov.

OSN zaznamenala od začiatku vojnového konfliktu na Ukrajine aj úmrtie 142 detí. Skutočné počty obetí na životoch sú však podľa svetovej organizácie takmer určite omnoho vyššie.

Ukrajinský veľvyslanec pri OSN Serhij Kyslycia v tejto súvislosti povedal, že Rusko z Ukrajiny odviedlo 121 000 detí a údajne pripravilo návrh zákona na zjednodušenie a urýchlenie procesu ich adopcie.

Kyslycia tvrdí, že väčšina týchto detí pochádza z obliehaného mesta Mariupol – najprv ich presunuli do Doneckej oblasti a odtiaľ do ruského mesta Taganrog.

Fontaine v reakcii uviedol, že tieto tvrdenia zatiaľ nie sú podložené nijakými dôkazmi, ale prisľúbil, že UNICEF túto záležitosť prešetrí.     

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet