Na hlavný obsah

Traja čínski tajkonauti sa vrátili z vesmíru, prekonali národný rekord

Čína investuje do svojho vesmírneho programu čoraz viac.

Pristátie návratového modulu v púšti Gobi.
Pristátie návratového modulu v púšti Gobi.Foto: ČTK/XINHUA
Foto: ČTK/XINHUA

Traja čínski tajkonauti sa v sobotu (16. 4.) vrátili naspäť na Zem po šesťmesačnej misii na čínskej vesmírnej stanici Tchien-kung. Informovala o tom agentúra AFP, podľa ktorej išlo o najdlhšiu misiu s ľudskou posádkou v histórii čínskeho kozmického programu.

Pristávacia kapsula kozmickej lode Šen-čou 13 pristála v noci na sobotu v púšti Gobi v čínskom regióne Vnútorné Mongolsko.

Na Zem sa po 183 dňoch vrátili traja čínski tajkonauti – dvaja muži a jedna žena: Čaj Č’-kang, Jie Kuang-fu a Wang Ja-pching. Všetci traja po pristátí vyhlásili, že sa cítia dobre.

Kozmonautka a vojenská pilotka Wang Ja-pching sa vlani v novembri stala vôbec prvou Číňankou, ktorá absolvovala výstup do otvoreného vesmíru.

Trojčlenná posádka odštartovala vlani v októbri z kozmodrómu v púšti Gobi. Počas pobytu na vesmírnej stanici vykonala početné vedecké experimenty, inštalovala zariadenia a vybavenie a testovala nové technológie.

Výstavba stanice pokračuje

Išlo v poradí o druhý let, pri ktorom kozmická loď Šen-čou dopravila ľudskú posádku na orbitálnu základňu Tchien-kung, čo po čínsky znamená Nebeský palác. Výstavbu stanice ešte neukončili, keďže prvý modul vyniesli do kozmu len vlani v apríli.

Štart ďalšej pilotovanej misie na vesmírnu stanicu Šen-čou 14 sa očakáva v priebehu najbližších mesiacov, zrejme v máji alebo júni.      

Predchádzajúca misia Šen-čou 12 s trojčlennou posádkou trvala 92 dní. Trojica tajkonautov, ktorá sa na Zem vrátila v noci na sobotu, strávila vo vesmíre šesť mesiacov, čo by mala byť v budúcnosti štandardná doba pobytu kozmonautov na čínskej stanici.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet