Na hlavný obsah

Ministerstvo školstva navrhuje zvýšiť platy učiteľov o desať percent

Dôvodom je najmä inflácia.

Ministerstvo školstva navrhuje zvýšiť platy učiteľov o desať percent
Na ilustračnej snímke učiteľ pri tabuli. Foto: RTVS

Ministerstvo školstva nesúhlasí s trojpercentným zvýšením platov pre učiteľov od 1. júla. V rámci medzirezortného pripomienkového konania k nariadeniu vlády SR, ktorým sa ustanovujú zvýšené stupnice platových taríf zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, vzniesol rezort školstva päť zásadných pripomienok.

Rezort školstva navrhuje desaťpercentné zvyšovanie platov učiteľov. Potvrdil to minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS).

Rezort školstva v pripomienkach uviedol, že žiada trojpercentnú valorizáciu od 1. júla zvýšiť o ďalších sedem percent. Chce zvýšiť platy pedagogických a odborných zamestnancov a ďalších zamestnancov škôl a školských zariadení celkovo o desať percent.

„Celkovú desaťpercentnú valorizáciu žiadame najmä z dôvodu inflácie, ktorá je na úrovni viac ako deväť percent (očakáva sa zvýšenie až na 14 percent) a navrhovaná trojpercentná valorizácia nepokrýva rast cien a služieb,“ uviedol v pripomienke rezort školstva.

Hľadajú sa peniaze

Desaťpercentnú valorizáciu žiada ministerstvo aj pre zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme. Zvyšovanie by sa malo týkať aj učiteľov vysokých škôl a výskumných a vývojových zamestnancov.

„Jedno percento ročného zvyšovania platov je 18 miliónov eur. Ak chceme zvýšiť platy o desať percent, tak je to 180 miliónov eur. Musíme si uznať, že nie je reálne, aby sme našli takýto objem financií v našej kapitole,“ povedal šéf rezortu školstva.

„Preto už rokujeme s ministerstvom financií, ako budeme riešiť mesiace od septembra, a riešime, samozrejme, aj budúcoročný rozpočet,“ uviedol šéf rezortu školstva.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko