Na hlavný obsah

V Česku sa objavil záškrt. Ide o prvý prípad od roku 1995

Riziko nákazy sa zvyšuje s vekom.

V Česku sa objavil záškrt. Ide o prvý prípad od roku 1995
Ilustračná snímka. Foto: TASR

V Českej republike zaznamenali u jednej pacientky raritnú formu záškrtu. Zdrojom infekcie bolo pravdepodobne domáce zviera, uviedol vo štvrtok (12. 5.) český Štátny zdravotný ústav, informuje spravodajský server Novinky.cz.

Toto bakteriálne ochorenie sa v ČR naposledy objavilo v roku 1995 a posledné dve úmrtia na záškrt evidovali ešte v Československu v roku 1969.

„K nákaze došlo u imunosuprimovanej pacientky s iným chronickým ochorením. Je však na mieste upokojiť verejnosť, pretože ide skutočne o ojedinelý prípad,“ informovala riaditeľka ústavu Barbora Macková.

Ako spresnila, nákaza podľa nej nesúvisí s cestou pacientky do zahraničia ani s kontaktom s cudzincom.

Jeho výskyt obmedzilo povinné očkovanie

Lekárka Kateřina Fabiánová vysvetlila, že výskyt záškrtu v Česku obmedzilo povinné očkovanie, ktoré sa začalo v roku 1946.

Riziko nákazy sa podľa nej v zásade zvyšuje s vekom, úbytkom ochranných protilátok po očkovaní a väčšinou súvisí s kontaktom s neočkovanými osobami alebo s cestovaním do zahraničia.

Záškrt môže mať rozličné klinické formy a pri včasnej diagnostike ho účinne liečia podaním antibiotík. Najčastejšie sa choroba začína horúčkou, slabosťou a bolesťami v krku, neskôr sa na sliznici objavujú bieložlté napadnuté miesta.

V prípade, že pacient nedostáva liečbu, toxín sa dostáva do krvi, poškodzuje bunky srdca, ľadvín a tiež niektoré nervové vlákna.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet