Na hlavný obsah

Znečistenie životného prostredia spôsobuje vyše 10 % prípadov rakoviny v Európe

Uviedla to Európska agentúra pre životné prostredie.

Znečistenie životného prostredia spôsobuje vyše 10 % prípadov rakoviny v Európe
Ilustračná snímka. Foto: pixabay.com

Viac než 10 % prípadov rakoviny v Európe súvisí so znečistením životného prostredia. Väčšine z nich sa dá predísť. Vo svojej správe zverejnenej v utorok (28. 6.) to podľa agentúry AFP uviedla Európska agentúra pre životné prostredie (EEA).

„Vystavenie znečisteniu ovzdušia, karcinogénnym chemikáliám, radónu, UV (ultrafialovému) žiareniu a pasívnemu fajčeniu spolu môže prispieť k viac než 10 % prípadov rakoviny v Európe,“ uviedla EEA vo svojej vôbec prvej správe o prepojení rakoviny a životného prostredia.

Podľa experta z EEA Gerarda Sáncheza však „všetky environmentálne a pracovné riziká vzniku rakoviny možno znížiť“.

„Environmentálne podmienené druhy rakoviny v dôsledku žiarenia alebo chemických karcinogénov možno znížiť na takmer zanedbateľnú úroveň,“ povedal Sánchez novinárom minulý týždeň pred zverejnením správy EEA.

V Európskej únii každoročne diagnostikujú rakovinu 2,7 milióna ľudom a 1,3 milióna na ňu zomrie. Kontinent, na ktorom žije menej než 10 % svetovej populácie, hlási takmer štvrtinu nových prípadov a pätinu úmrtí.

Dá sa tomu predísť

So znečistením ovzdušia sa spája približne 1 % všetkých prípadov rakoviny v Európe a spôsobuje približne 2 % všetkých úmrtí na rakovinu, uviedla agentúra.

S vystavením radónu sa v Európe spájajú až 2 % všetkých prípadov rakoviny a jeden z desiatich prípadov rakoviny pľúc. Prirodzené UV žiarenie môže byť zodpovedné až za 4 % všetkých prípadov rakoviny v Európe, uvádza správa.

Vystavenie pasívnemu fajčeniu môže zvýšiť celkové riziko všetkých druhov rakoviny až o 16 % u ľudí, ktorí nikdy nefajčili, dodávajú experti.

EEA varovala, že niektoré chemikálie, ktoré sa používajú na európskych pracoviskách, prispievajú k vzniku rakoviny. Patria k nim olovo, arzén, chróm, kadmium, akrylamid a pesticídy.

Agentúra dodáva, že environmentálne a pracovné rizikové faktory rakoviny možno znížiť zlepšením kvality životného prostredia a zmenou správania, čo povedie k poklesu počtu prípadov rakoviny a úmrtí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet