Na hlavný obsah

Po rekordných horúčavách vyšli do ulíc Londýna a Glasgowa demonštranti

Žiadajú efektívnejšie kroky proti klimatickým zmenám.

Po rekordných horúčavách vyšli do ulíc Londýna a Glasgowa demonštranti
Dav klimatických aktivistov na proteste v Glasgowe. Foto: TASR/AP

Aktivisti a demonštranti žiadajúci rýchlejšie a efektívnejšie kroky proti klimatickým zmenám vyšli v sobotu (23.7.) do ulíc metropoly Londýn i škótskeho Glasgowu. Stalo sa tak po rekordne vysokých teplotách, ktoré tento týždeň zasiahli Britániu. Informovala o tom agentúra AP.

Aktivistické skupiny vrátane Just Stop Oil a Insulate Britain priviedli demonštrantov na protest v sede na námestie Parliament Square vo Westminsterskom obvode v Londýne.

Požadovali, aby tamojšia konzervatívna vláda prestala udeľovať nové licencie na ťažbu ropy a zemného plynu. Chcú, aby zdanila veľkých znečisťovateľov a pomohla ľuďom inštalovať energeticky účinnejšie kúrenie do svojich domovov.

„Utorková (19.7.) extrémna vlna horúčav bola varovaním, čomu budeme čeliť, ak klíma skolabuje – tisíce mŕtvych, domovy stratené v lesných požiaroch a pohotovostné služby preťažené až do bodu zlomu,“ uviedla Indigo Rumbelowová z aktivistickej skupiny Just Stop Oil.

„Nie sme pripravení na extrémne teplo a bude sa to len zhoršovať,“ dodala.

Rekordné teploty

Meteorológovia zaznamenali v utorok (19.7.) v Anglicku rekordných 40,3 stupňa Celzia. To je najvyššia teplota, akú kedy v krajine zaregistrovali, pripomína AP.

Británia je na takéto vlny horúčav slabo pripravená. Tamojšie letá sú zvyčajne mierne a klimatizáciou je vybavených len málo domácností, škôl či menších podnikov.

Vlna horúčav ochromila hlavné železničné siete a poškodila pristávacie dráhy na letiskách. Množstvo hasičských zborov po celej krajine hlásilo veľké nehody. Londýnsky hasičský zbor uviedol, že utorok bol pre hasičov najrušnejším dňom od druhej svetovej vojny.

V škótskom Glasgowe zorganizovali klimatickí aktivisti protest v štýle „die-in“, aby požadovali naliehavé opatrenia na riešenie klimatických zmien. Demonštranti ležali na zemi v jednej z najrušnejších nákupných oblastí mesta zahalení bielymi plachtami a s uvedenými „príčinami smrti“, ktorými boli okrem iných teplotný stres, hladomor a nedostatok vody.

Niektoré skupiny klimatických aktivistov už varovali, že na jeseň usporiadajú ešte rozsiahlejšie demonštrácie s cieľom úplne ochromiť Westminster, kde sídli britský parlament.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet