Na hlavný obsah

Čína uvalila sankcie na Pelosiovu za návštevu Taiwanu

Pošliapala politiku jednej Číny, tvrdí Peking.

Čína uvalila sankcie na Pelosiovu za návštevu Taiwanu
Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová. Foto: TASR/AP

Čína sa rozhodla uvaliť sankcie na predsedníčku americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovú a jej najbližšiu rodinu v reakcii na jej návštevu Taiwanu, ktorú Peking označil za „zlomyseľné“ a „provokatívne“ rokovania. Informuje o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na čínske ministerstvo zahraničia. Podobu postihu podľa nej úrad nespresnil.

„Napriek odporu a vážnym obavám Číny Pelosiová trvala na návšteve Taiwanu, čím vážne zasiahla do vnútorných záležitostí Číny. Podkopala jej suverenitu a územnú celistvosť, pošliapala politiku jednej Číny a ohrozila mier a stabilitu v Taiwanskom prielive,“ uviedol hovorca ministerstva vo vyhlásení.

Pelosiová sa stala najvyššie postaveným predstaviteľom Spojených štátov, ktorý navštívil Taiwan za posledných 25 rokov. Peking považuje demokratický Taiwan za vzbúreneckú provinciu a za legitímnu súčasť svojho územia.

Podľa oficiálnej politiky „jednej Číny“ na ostrove neexistuje samostatná politická entita. Peking sa stavia proti tomu, aby ostrov viedol vlastné rokovania so zahraničnými vládami.

Taiwan od roku 1949 funguje de facto nezávisle, má vlastnú vládu a demokratické zriadenie. V pevninskej Číne pokračuje režim jednej strany.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet