Na hlavný obsah

Medvedev: V európskych jadrových elektrárňach sa môžu stať nehody

Na sociálnych sieťach pravidelne ostro kritizuje Kyjev i Západ.

Medvedev: V európskych jadrových elektrárňach sa môžu stať nehody
Bývalý ruský prezident a súčasný zástupca šéfa ruskej Bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev. Foto: TASR/AP

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev vo svojom komentári o situácii v Záporožskej jadrovej elektrárni nepriamo pohrozil západným krajinám útokom na ich elektrárne. 

Na sociálnych sieťach napísal, že v európskych jadrových zariadeniach môže rovnako ako v Záporožskej elektrárni, ktorá v minulých dňoch čelila ostreľovaniu, dôjsť k „nepredvídateľným situáciám“.

Z útokov na Záporožskú jadrovú elektráreň sa od minulého piatka (5. 8.) vzájomne obviňujú Kyjev a Moskva. Medvedev v piatok (12. 8.) označil obvinenia, že za útokmi stoja ruské sily, za absolútne „drísty“, ktorým nemôže uveriť ani „tupé rusofóbne publikum“.

Uviedol, že za ostreľovaním stojí Kyjev a jeho „západní ochrancovia“, ktorí by boli schopní spôsobiť haváriu, ako bola tá v černobyľskej jadrovej elektrárni v roku 1986.

„Čo na to povedať. Nemalo by sa zabúdať, že jadrové elektrárne sú aj v Európskej únii. A aj tam môže dôjsť k nepredvídateľným situáciám,“ napísal Medvedev. Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu na sociálnych sieťach pravidelne zverejňuje ostrú kritiku voči Kyjevu i Západu.

Možnosť vytvorenia demilitarizovanej zóny

Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi cez víkend povedal, že súčasný vývoj vytvára „veľmi skutočné riziko jadrovej katastrofy“. Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval vo štvrtok (11. 8.) na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo elektrárne.

Výzva sa preberala na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN. Proti zriadeniu demiliatarizovanej zóny ale vystúpil ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia s vysvetlením, že v dôsledku takéhoto kroku by mohla elektráreň prísť o ochranu a stať sa „zraniteľnou“ pre tých, ktorí ju budú chcieť navštíviť.

„Aké budú ich úlohy, nikto nevie. Nemôžeme vylúčiť ľubovoľné provokácie alebo teroristické útoky na elektráreň,“ uviedol podľa agentúry Interfax Nebenzia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet