Na hlavný obsah

Poľský prezident vyzval na odstránenie plynovodu Nord Stream 2

Dlhodobo kritizuje tento rusko-nemecký projekt.

Poľský prezident vyzval na odstránenie plynovodu Nord Stream 2
Poľský prezident Andrzej Duda. Foto: TASR/AP

Poľský prezident Andrzej Duda počas návštevy Kyjeva vyzval na odstránenie plynovodu Nord Stream 2 v Baltskom mori medzi Ruskom a Nemeckom. Uviedol to na rokovaní tzv. Krymskej platformy. Informuje o tom agentúra DPA.

Duda vyhlásil, že v súvislosti so vzťahmi s Moskvou už „neexistuje šanca na návrat k normálnosti“. Zároveň vyzval na zavedenie nových pravidiel na odstránenie plynovodu Nord Stream 2, píše agentúra PAP.

Poľsko spolu s ďalšími krajinami východnej Európy už dlhší čas kritizuje tento spoločný projekt Ruska a Nemecka, ktorý podľa nich upevňuje moc Kremľa nad Európou a ohrozuje bezpečnosť celého kontinentu.

Nemecká vláda odmietla plynovod uviesť do prevádzky ešte vo februári pre hroziaci ruský útok na Ukrajinu. V Berlíne má však projekt Nord Stream 2 stále svojich podporovateľov, pripomína DPA.

Krymská platforma je medzinárodná diplomatická iniciatíva Kyjeva s cieľom hľadať cesty k obnoveniu ukrajinskej vlády nad anektovaným Krymom. Prvý samit platformy sa konal vlani v auguste.

„Krym je rovnakou súčasťou Ukrajiny, ako Gdaňsk či Lublin patria Poľsku, Nice Francúzsku, Kolín Nemecku a Rotterdam Holandsku,“ uviedol tiež Duda.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet