Na hlavný obsah

Počet obetí silného zemetrasenia v Číne stúpol

Je ich najmenej 65.

Počet obetí silného zemetrasenia v Číne stúpol
Záchranári ošetrujú preživších v núdzovom prístrešku v obci Mo-si po zemetrasení s magnitúdou 6,8. Foto: ČTK/AP/Feng Zi/ColorChinaPhoto

Silné zemetrasenie, ktoré spôsobilo na juhozápade Číny zosuvy pôdy, si vyžiadalo najmenej 65 obetí na životoch a stovky zranených. Ďalších najmenej 16 osôb zostalo nezvestných. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním na správy čínskych štátnych médií.

Zemetrasenie s magnitúdou 6,8 v pondelok (5. 9.) zasiahlo hornatú oblasť v provincii S‘-čchuan, ktorá leží na okraji Tibetskej náhornej plošiny. Na tomto mieste do seba narážajú indická a eurázijská tektonická platňa a vznikajú tak početné zemetrasenia.

Otrasy budov hlásili aj v s‘-čchuanskom hlavnom meste Čcheng-tu. Pre 21 miliónov obyvateľov žijúcich v meste a okolí je tam v súčasnosti v platnosti lockdown z dôvodu pandémie ochorenia COVID-19.

V historickom meste Mo-si v tibetskej autonómnej prefektúre Kan-c‘, kde zahynulo 37 ľudí, došlo k výpadku elektrickej energie a poškodeniu budov. Úrady postavili stany pre viac ako 50 000 ľudí zasiahnutých zemetrasením, uviedla oficiálna tlačová agentúra Sinchua.

Čínska štátna televízia CCTV zverejnila zábery, ako v Mo-si, kde sú mnohé budovy postavené z dreva a tehál, vyťahujú záchranári zo zrúteného domu zjavne nezranenú ženu. Hlásených bolo približne 150 ľudí s rôznym stupňom zranení.

Ďalších 28 ľudí zahynulo v susednom okrese Š‘-mien. Zranenia pri otrasoch utrpelo prinajmenšom ďalších 248 osôb.

Úrady takisto podľa CCTV hlásili, že padajúce kamene a zosuvy pôdy spôsobili škody na domoch a prerušili dodávky elektrickej energie. Jeden zosuv pôdy zablokoval vo vidieckej oblasti diaľnicu, na ktorú popadali skaly, uviedlo ministerstvo pre zvládanie katastrof.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet